Docentka Šárka Skorkovská se oční chirurgii věnuje více než dvacet let a na svém kontě má přes deset tisíc operací. Specializuje se na operace šedého zákalu a odstranění dioptrických vad. Na oční klinice v brněnské Viniční ulici se s ní setkáte v ambulanci i na operačním sále.

Kdy jste se rozhodla pro profesi oftalmochirurga?

Moje maminka byla zdravotní sestra na chirurgii, takže při rozhodování po maturitě pro mě byla medicína jasná volba. Oftalmologii jsem začala dělat proto, že jsem chtěla dělat nějaký chirurgický obor. Jenomže pro „velkou“ chirurgii jsem neměla fyzické předpoklady, jsem moc drobná a dlouhé hodiny na operačním sále jsou vyčerpávající. V oční chirurgii mohu ale zdatně konkurovat mužským kolegům. Oko je delikátní orgán, který vyžaduje jemnou chirurgii.

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Když se dívám na oční pozadí a vyšetřuji sítnici, vidím cévy lidského oka jen pomocí zvětšovací čočky a štěrbinové lampy. Líbí se mi, že k tomu nepotřebuji žádnou invazivní metodu, která je nutná v jiných oborech. Baví mě i výsledky chirurgické práce, které jsou rychle patrné. Pacient přijde na operaci s šedým zákalem, kvůli kterému téměř nevidí, a za pár hodin vidí výborně. Jsou to malé zázraky, které s pacienty prožívám v podstatě denně.

Na jaké oční operace se především zaměřujete?

Věnuji se především operacím šedého zákalu a refrakční nitrooční chirurgii, která umožní lidem středního věku získat nezávislost na brýlích tím, že jim odstraníme jejich vlastní oční čočku a implantujeme jim čočkou umělou. Dnes používáme především trifokální nitrooční čočky, které umožní pacientům vidět do dálky, na střední vzdálenost i na blízko bez brýlí. Díky trifokální nitrooční čočce tak naši pacienti vidí na čtení, luštění křížovek, na počítač, na televizi i na práci na zahradě a také při sportu či řízení auta. A vůbec nemusí střídat různé dioptrické brýle na různé činnosti.

 

Je oftalmologie dynamicky se vyvíjející obor? Jaké novinky vás v posledních letech překvapily?

Oftalmologie je obor, který se vyvíjí vpřed mílovými kroky, což je jen ku prospěchu pacientů. Je to dáno i rozvojem nových technologií, s nimiž v našem oboru pracujeme. To platí hlavně pro oblast refrakční chirurgie, tedy odstraňování dioptrií, která je spojená s moderní laserovou technologií. Díky nové metodě NeoSMILE 3D se například výrazně zkracuje doba rekonvalescence po zákroku. Pacienti mohou jít plavat již týden po operaci, což bylo u předchozích laserových metod nemyslitelné.

A jak věda pokročila v případě šedého zákalu?

V oblasti operací šedého zákalu došlo v posledních letech k rozvoji nových typů nitroočních čoček, takže se pacienti mohou společně s šedým zákalem zbavit i dioptrií či astigmatismu. K implantaci umělých nitroočních čoček navíc na naší klinice používáme počítačem řízený navigační systém Verion, který přímo na oko pacienta promítá navigační linie pro implantaci nitrooční čočky. Dříve jsme čočky implantovali podle ručně značené horizontály bez jakékoli digitální podpory. Velkou novinkou je pro mne také femtosekundový laser LenSx, který nám umožňuje operovat šedý zákal zcela bez skalpelu! Všechny potřebné řezy provede precizní laserový paprsek, takže chirurg vůbec nepoužívá ostré nástroje. Laser máme na klinice pár měsíců a zájem pacientů je obrovský.

Jak po práci relaxujete?

Ráda trávím volné chvíle s rodinou a s přáteli. S mým mužem chodíme rádi za kulturou do divadel, milujeme filmy, operu, lyžujeme, chodíme po horách a taky hrajeme golf. Baví nás i cestování a nejčastěji jezdíme sami bez cestovních kanceláří. Máme rádi přiměřenou míru dobrodružství, improvizace a soběstačnosti.

Co děláte pro vlastní zdraví?

Jednou týdně si jdu zacvičit, hýbu se, myslím – dost i v práci, střídmě žiji a chodím na preventivní prohlídky. Pro zdraví je moc důležitá i duševní pohoda, která ne vždycky závisí jen na nás samotných.