Na jižní Moravě už sedláci sklízeli ozimý ječmen, úroda má být průměrná

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Jihomoravští zemědělci už leckde sklidili ozimý ječmen. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu bude na jižní Moravě jeho hektarový výnos blízko průměru, odhaduje se 5,58 tuny. Loňský rok byl v kontextu posledních deseti let výnosově velmi dobrý a výnos činil 5,93 tuny. Předpoklady potvrdili ČTK i dva oslovení zemědělci ze Znojemska a Brněnska. Podle nich se dá očekávat celkově průměrná úroda, výnosy ovlivnilo negativně především jarní sucho. Lokálně úrodu poničily kroupy.

Osevní plocha obilovin se letos proti loňsku zvýšila o 14.000 hektarů na 156.400 hektarů, plocha řepky se snížila o 1300 hektarů na 31.200 hektarů. Při pohledu na plochy jednotlivých obilovin se výrazně zvětšila plocha ozimé pšenice, nejpěstovanější obiloviny. Z loňských 91.000 hektarů se zvýšila na 110.000 hektarů. Více je i ozimého ječmene.

"Sucho nás postihlo hlavně do 20. května. Do té doby bylo mimořádné a na horších pozemcích výnosy nebudou. Po deštích něco ještě obrostlo, něco je zelené a budeme ještě čekat. Ale výborně se nám podařil ozimý ječmen, kterého máme sedm tun z hektaru s výbornou kvalitou pro sladovnictví. Výborná je také cena 9000 korun za tunu a už příští týden jej budeme dodávat do sladovny," řekl předseda Zemědělského družstva Olbramkostel ze Znojemska Zdeněk Rechtik. U ozimých přesnic očekává průměr. Záleží, na jakých půdách bylo zaseto. Řepková pole postihly kroupy. "Výnos se zmenší o tunu na hektar, takže budeme rádi za tři tuny," řekl Rechtik. Kroupy přišly v době, kdy už řepka dozrála, sklízet se začne patrně příští týden. Rechtik doufá, že celková sklizeň řepky bude dostatečná na to, aby pokryla již uzavřené smlouvy.

Za "překvapivě slušný" označil výnos již sklizeného ozimého ječmene i předseda představenstva firmy Bonagro z Blažovic na Brněnsku Roman Zvěřina. "Porosty jsou ale kvůli jarnímu suchu řidší. Na písčitějších půdách přišla voda pozdě, na lepších půdách jsou porosty jakž takž. Řepka bude asi průměrná. Myslím, že během týdne začneme sklízet," řekl Zvěřina. Letošní jaro je proti loňskému horší v tom, že chyběla voda v půdě už po zimě.

 

Zdroj: 
čtk