K pití alkoholu na veřejnosti se vážou prohřešky jako nepořádek v ulicích, potyčky, vandalismus i obtěžování kolemjdoucích. I proto je v Brně na mnoha místech zakázané vyhláškou.

„Strážníci taková porušení systematicky postihují, ale s některými přestupci se potýkají třeba i několikrát denně. Tresty jsou totiž například u nemajetných osob podle českých zákonů prakticky nevymahatelné, a tak hlídky městské policie začaly pachatelům rovnou odebírat láhve a krabice s alkoholem,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

V praxi má takový krok podle něj hned trojí efekt. Přistižený pobuda se nemůže dál veřejně opíjet a pokračovat v páchání přestupku, na rozdíl od neuhrazené pokuty citelně vnímá i materiální újmu, a na zakázané místo se proto s flaškou něčeho ostřejšího obvykle nevrátí.

„Jen od poloviny září hlídky městské policie odejmuly v centru Brna okolo šedesáti alkoholických nápojů. Jednalo se o víno, pivo i pálenky. Podle legislativy mohou vyzvat k vydání takové věci, která byla užita nebo určena ke spáchání přestupku, což láhve s alkoholem splňují,“ upřesnil Ghanem.

„Využití této možnosti jsme pečlivě zvažovali. Posuzovali jsme právní aspekty a konzultovali je i s úřadem, který od nás tyto záležitosti přebírá a následně rozhoduje o propadnutí věci. Stanovený postup je nejenom správný, ale především velmi funkční,“ zhodnotil dosavadní činnost svých podřízených vedoucí revíru Střed Radek Hála.

Rozhodnutí o novém postupu je výrazně pozitivním impulsem i pro strážníky, kteří v centru města slouží a často zasahují například v okolí hlavního nádraží nebo Mendlova náměstí.

„Od té doby, co zákonodárci zrušili velmi dobře fungující trest zákazu pobytu za opakované závažné přestupky, se totiž hlídky znovu dlouhodobě potýkaly s lidmi, kteří si z pokut ani jiných postihů nic nedělali. To bylo při každodenní činnosti v ulicích velmi frustrující,“ vysvětlil mluvčí.

Jeho kolegové udělají v okolí Nádražní ulice každý měsíc bezmála dva tisíce kontrol. Městská policie se zasadila o modernizaci a rozšíření kamerového systému a vedou tudy obchůzkové trasy hlídek směřujících do centra města. I v důsledku intenzivního dohledu tak nebyly výjimkou případy, kdy strážníci přistihli stejného člověka během jediného dne několikrát při přestupku a vyslechli si od něj poznámky, že pokuty ho nezajímají, protože je zásadně neplatí.

„Reakce na odebírání alkoholu jsou přesně opačné. Přestupci cítí finanční ztrátu, přesvědčují strážníky a slibují, že už s lahví na zakázané místo nepřijdou,“ dodal Radek Hála.