Festival Překročme řeku se rozšíří z Brna i do Bílovic

Festivalu Překročme řeku, který se uskuteční v sobotu 18. srpna, se letos bude konat nejen na brněnských nábřežích Svitavy, ale i v Bílovicích. 

  • Foto

    ilu, turistika.cz

Lidé se zúčastní závodů ve vlastnoručně postavených plavidlech, poslechnou si hudbu nebo se projedou vlakem taženým parní lokomotivou. Tématem čtvrtého ročníku je Řeka lidí, řekla ve středu na tiskové konferenci projektová manažerka festivalu Silvie Sanža.

"Budeme se zabývat tématem lidí, kteří žili či žijí na nábřeží Svitavy, ať už je to třeba architekt Bohuslav Fuchs nebo různí umělci, kteří žili na Obřanské riviéře. O jednom z nich bude dokonce divadelní představení," řekla Sanža. Krom toho najdou lidé v programu například přehlídky plavidel od katamaránu přes dračí loď po paddlebord. Možné bude zapůjčit si kolo a celé nábřeží si na něm projet nebo si zkusit řeku přejít na laně.

Na festivalu vystoupí také hudební kapely. "Hlavní bude slovenská kapela Vidiek, zahrají například také Maďaři, abychom připomněli, že jsme byli součástí Rakouska-Uherska," řekla Sanža.

Festival se letos spojil s jiným, který se jmenuje Svitava pod parou a vyveze festival za hranice Brna. Speciální motorový vlak bude přes den převážet návštěvníky z Adamova a Bílovic nad Svitavou do Brna a zpět. Výstavu věnovanou Svitavě najdou zájemci v jednom z historických vagonů parního vlaku.

Část festivalu patří i benefičním akcím. "Nadace Veronika pořádá čapí běh, výtěžek ze startovného poslouží pro program Čapí hnízdo. Budujeme v něm náhradní hnízdní podložky pro čápy po celé Moravě," uvedla ředitelka nadace Helena Továrková.

Festival se poprvé konal v roce 2016. Spolupracuje na něm několik organizací a všech sedm brněnských částí, jimiž řeka protéká. Cílem jejich spolupráce je přilákat pozornost k brněnským řekám.