Na některých místech Brněnské přehrady se již dá koupat

Kvalita vody se pomalu zlepšuje.

  • Foto

    redakce (MOŠ)

 Voda na Brněnské přehradě se pomalu zlepšuje. Zatímco v červenci museli hygienici zakázat koupání na všech pěti jejích koupalištích, nyní už se lze ve třech z nich koupat. Na Sokolském koupališti, v Rokli a Osadě má voda jen horší jakost, což však rekreaci nevadí. Na Kozí horce a v Rakovci je koupání stále zakázané, protože je voda nebezpečná. Vyplývá to z výsledků měření krajské hygienické stanice. Za týden se voda zhoršila v nádraži Palava, rybníku Suchý a na Nových Mlýnech, ale stále je vhodná ke koupání.

Hygienici na přehradě zakázali koupání v půli července, protože se kvůli vedru a suchu přemnožily sinice. Výstraha zůstává platná na dvou z pěti koupališť přehrady, u tří se postupně situace zlepšila a lze se tam koupat. Rakovci a Kozí horce by se ale lidé měli vyhnout, voda by jim mohla způsobit zdravotní potíže, jako například vyrážku, zánět spojivek, trávicí potíže nebo horečku.

Oproti minulému týdnu se zhoršila jakost vody v Palavě a rybníku Suchý na Blanensku nebo na Nových Mlýnech na Břeclavsku. Rekreace je ale možná, stejně jako ve Výrovicích na Znojemsku a dalších přírodních koupalištích, která žádné větší problémy nemají. Patří mezi ně například Lučina nebo Bohuslavice na Hodonínsku, přírodní biotop v Brně-jihu nebo Bantice, Vranovská přehrada a Vémyslice na Znojemsku i Luleč na Vyškovsku.

Hygienici sledují desítku nejnavštěvovanějších přírodních koupališť a informace o další desítce jim posílají samotní provozovatelé. Údaje najdou návštěvníci na informačních tabulích. V posledních letech hygienici nemuseli nikde zakazovat koupání, letos je ale velké teplo a sucho, což vedlo ke zhoršení kvality vody na přehradě.