Nemocnice SurGal Clinic v Brně nabízí díky nové speciální magnetické rezonanci s umělou inteligencí preventivní vyšetření celého těla. Ředitelka nemocnice Jitka Kellnerová uvedla, že je vyšetření v ČR jedinečné s ohledem na to, že obvykle je vyšetření na magnetické rezonanci zaměřeno pouze na jednu část těla, jako například na hlavu nebo hrudník. Díky jednomu celotělovému vyšetření lze podle lékařky Petry Musilové odhalit například nádory, nemoci srdce nebo mozku i cév. Kromě toho mohou lidé na klinice podstoupit postcovidové vyšetření. Podle Musilové se u dvou třetin ze stovek pacientů objevily dechové problémy, u třetiny potíže se srdcem.

Nová magnetická rezonance stála podle Kellnerové desítky milionů. Postcovidové vyšetření je hrazeno pojišťovnami, preventivní vyšetření celého těla stojí 40.000 korun a nehradí ho pojišťovny. Kromě magnetické rezonance celého těla zahrnuje celotělové vyšetření také vyšetření lékařem, odběry krve, vyšetření na přístroji InBody pro složení tělesného tuku, vyšetření na radiodiagnostickém pracovišti včetně rentgenu plic a ultrazvuků, ale obsahuje i zátěžové vyšetření.

"Odhalili jsme například nádory na mozku a další onkologická onemocnění, kardiovaskulární nemoci, nemoci štítné žlázy, diabetes, ale i roztroušenou sklerózu," uvedla Musilová. Některé zjištěné problémy léčí přímo nemocnice, s jinými nasměruje pacienty k jiným odborníkům. Včasný záchyt nemoci zvyšuje šance pacienta na vyléčení a také podle Kellnerové zamezuje nákladnějším léčbám při pozdějším stadiu nemocí.

Kvůli covidové pandemii se nemocnice zaměřila i na stav lidí po prodělání covidu. "Děláme speciální vyšetření na CT i laboratorní vyšetření. Lidé po covidu mají často dechové nebo srdeční potíže," řekla Kellnerová. Podle Musilové nemocnice po covidu vyšetřila stovky lidí. "Máme velké množství postižení námahovou dušností, odhadem bych řekla až dvě třetiny. Třetina má pak kardiovaskulární symptomy, jako bušení srdce a tlaky na hrudi," řekla Musilová.