Brněnská část Líšeň má dva měsíce od voleb koalici, povede ji opět Štefan

  • Foto

    MČ Brno - Líšeň

Jedna z největších městských brněnských částí Líšeň s 25.000 obyvateli má dva měsíce po volbách koalici. Starostou bude stejně jako předchozích 12 let sociální demokrat Břetislav Štefan, který letos kandidoval jako lídr sdružení Váš starosta a občané pro Líšeň. Volby vyhrál s 36,19 procenta hlasů, což hnutí zajistilo 12 zastupitelů z 29. Nakonec po dlouhých vyjednáváních vytvořil koalici se dvěma zastupiteli SPD, které kandidovalo společně s Trikolórou, Moravany a nezávislými, a také se dvěma ze čtyř zastupitelů, kteří byli zvoleni za ANO. Podle Štefana byla situace tak dlouho zablokovaná, že je tato koalice výsledkem možného, řekl ČTK.

Na koalici se zástupci stran domluvili minulý týden v úterý a v neděli podepsali koaliční smlouvu. "Situace se vyvíjela tak, že na zastupitelstvu 3. listopadu jsme čekali, že ostatní vytvoří koalici bez nás, ale nestalo se tak, a je potřeba, aby Líšeň někdo řídil a mohli jsme pracovat. Nechtěli jsme už dále čekat a bylo potřeba patovou situaci odblokovat," řekl Štefan.

Z kandidátky ANO jsou členy koalice předseda místního sdružení Jan Skotal a Šárka Zemanová. Naopak už v koalici není bývalá starostka Iva Kremitovská. Podle Štefana se do vyjednávání o koalici v minulých týdnech velmi silně propisovaly mezilidské vztahy a hned po volbách se utvořila skupina nově zvolených zastupitelů, která chtěla koalici bez Štefana a jeho hnutí.

"Chtěl jsem vytvořit koalici na půdorysu té bývalé, tedy s ODS a ANO," řekl Štefan a dodal, že tyto strany přišly s neakceptovatelnými návrhy a naopak ony odmítaly jeho návrhy. Sousedé pro Líšeň a KDU-ČSL spolupráci odmítaly od začátku.

Zastupitelstvo, které má zvolit nové vedení, se koná dnes. Podle Štefana je teď hlavním úkolem po dvouměsíční stagnaci dopracovat rozpočet a schválit jej na zastupitelstvu před Vánoci.

Zdroj: 
čtk