Brno nabídne projekt své městské elektrárny také bytovým domům a komerčním objektům. Město upravuje metodiku tak, aby od začátku příštího roku mohli do systému rozrůstající se městské elektrárny na střechách brněnských domů vstupovat vedle objektů v majetku města také majitelé bytových domů, družstev a komerčních objektů. Novináře o tom dnes informoval předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL) a primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Městská společnost SAKO Brno Solar, která je odpovědná za realizaci fotovoltaických systémů doposud uvažovala pouze o objektech ve vlastnictví města, s tím, že veřejnost a firmy se zapojí v další realizační fázi až po několika letech. Nyní padlo rozhodnutí, že by veřejnost mohla vstupovat do projektu již od začátku nového roku.

„K tomuto kroku nás vedl velký zájem veřejnosti související s nynější energetickou krizí. Co nevětší zapojení Brna do projektu sdílené solární elektrárny bude výhodné jak pro všechny účastníky, tak pro město samotné, které sníží svoji závislost na dodávkách fosilních paliv,“ uvedl dnes Hladík.

Zájemcům o realizaci solárních systémů poskytne městská společnost metodickou podporu a poradenství, následně pak i samotnou realizaci v několika variantách. „Proč bychom měli budovat, jak uvádíme v našich prospektech, jen druhou největší solární elektrárnu v ČR, když můžeme mít tu největší. Předpokládám, že nabídka bude pro občany Brna zajímavá i proto, že umožní využití našeho know-how,“ doplnil Leder.

Kvůli chybějící legislativě pro komunitní energetiku nebude zatím možné začít všechny zájemce zapojovat do plnohodnotného energetického společenství. „Prosazuji proto urychlení legislativního procesu v této oblasti, abychom mohli spojit všechny brněnské subjekty, které o to budou stát, v jednu virtuální elektrárnu, která již naplno využije maximální plochy střech a získávanou energii použije na potřebných místech systému, uloží v bateriových uložištích či použije při výrobě zeleného vodíku,“ popsal Hladík. Ten dále doplnil, že pro Brno je prioritou dosáhnout energetické soběstačnosti v průběhu maximálně pěti let, tedy rozšíření stávajícího projektu o širokou veřejnost by bylo velkým přínosem.