Seniorka z Vyškovska naposílala domnělému americkému vojákovi v přepočtu přes 750.000 korun

  • Foto

    redakce (archiv)

Sedmašedesátiletá žena z Vyškovska naposílala domnělému americkému vojákovi za měsíc a půl známosti přes internet víc než 750.000 korun. Obdobným případem se nově zabývá i policie na Brněnsku, kdy podvodník použil legendu o španělském lékaři, který je nyní v Kyjevě na Ukrajině na misi. Na policejním webu o tom  informovala mluvčí Petra Hrůzová. Podobné případy nejsou ojedinělé.

Scénář je podle mluvčí většinou obdobný. "Poškozenou před měsícem a půl oslovil přes sociální sítě podvodník, který se vydával za amerického vojáka. Během konverzace byla požádána, zda by si k ní nemohl poslat balíček s penězi a zlatou medailí, kterou získal, prý nikoho jiného nemá," popsala Hrůzová.

Uvedla, že žena po dlouhém naléhání a slibování souhlasila. Poté následovala série SMS. Nejdříve bylo potřeba zaplatit 2100 eur (asi 51.000 Kč) za zaslání balíčku. Další zpráva zněla, že balíček je na letišti, ale je problém s odbavením, což stálo dalších 7000 eur plus 5650 eur (asi 310.000 Kč) za dezinfikování balíčku. Poslední doručená zpráva byla, že balíček obsahuje větší obnos peněz, u kterých není znám původ, a proto je potřeba mít k nim certifikát. Ten stál 16.000 eur (asi 390.000 Kč).

V případě na Brněnsku šlo o legendu španělského lékaře, který je údajně nyní v Kyjevě na Ukrajině na misi. "Poškozené jednapadesátileté ženě se přes zprávy představil jako jednapadesátiletý vdovec, který má jedenáctiletého syna. Tady si podvodník přišel na částku přes 100.000 korun," uvedla mluvčí. Doplnila, že v obou případech jsou legendy postaveny na modelu získání důvěry často pod záminkou společné budoucnosti.

Případy nejsou výjimečné. Například předloni seniorka z Brněnska zaslala údajnému Australanovi postupně v přepočtu přes 300.000 korun, ještě o rok dříve osmašedesátiletá žena takto poslala údajnému vdovci žijícímu v USA v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Policie opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují různí zahraniční nápadníci se žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají například posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.

Zdroj: 
čtk; PČR