Žalobci stíhají po razii v Brně osm lidí pro účast na zločinecké skupině

  • Foto

    ilustrační - Pixabay

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zahájilo v souvislosti s úterní razií policie v Brně trestní stíhání osmi lidí pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi osm lidí. Podle serveru Aktuálně.cz byl jedním z nich brněnský vlivný politik ODS Otakar Bradáč.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci se zatím nevyjádřilo, zda byli zadržení propuštěni, či nikoliv. „K ostatním dotazům se s ohledem na probíhající úkony trestního řízení nyní nelze vyjádřit. Další bližší informace podáme, jakmile to procesní situace umožní,“ uvedl vrchní státní zástupce Radim Daňhel.

Předsedkyně kontrolního výboru radnice městské části Brno-střed Monika Lukášová Spilková už v úterý řekla, že na nesrovnalosti při přidělování bytů, ale i na podivné směny a podnajímání bytů dlouhodobě upozorňovala. Byty dostávali například rodinní příslušníci politiků nebo jejich známí, kteří přeskakovali další a déle čekající žadatele.

V městské části Brno-střed v roce 2019 vyplula na povrch takzvaná kauza Stoka. Policisté tehdy odhalili organizovanou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé. Skupina ovlivňovala veřejné zakázky na radnici. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší v podobě 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

Zdroj: 
ČTK