Brněnská ZŠ podle inspekce neřešila nevhodné chování žáků, ředitel rezignoval
Foto:
Pixabay - ilustrační
Ředitel Základní školy Kotlářská v Brně Libor Zřídkaveselý rezignoval. Učinil tak v souvislosti s kauzou, kdy část učitelů podala výpověď. Odůvodnili to neřešenou šikanou. Situací se v červnu zabývala Česká školní inspekce (ČŠI). Zjistila, že škola pochybila při řešení dlouhodobého a opakovaného nevhodného chování žáků, sdělil náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář. O rezignaci informovala městská část Brno-střed. Její radní nyní předají brněnským radním návrh na vypsání výběrového řízení na místo nového ředitele. Mělo by se tak stát v následujících týdnech, uvedl mluvčí Brna-střed Michal Šťastný.
Ze školy odešlo několik pedagogů, podle kterých skupina žáků opakovaně šikanovala je i spolužáky. Vedení školy to podle odcházejících učitelů odmítalo řešit. Uvedli také, že s šikanou může souviset lednová sebevražda jednoho z žáků. Sebevraždu vyšetřuje policie.
Stížnosti v červnu prověřili školní inspektoři, kteří zjistili pochybení. „Škola dostatečně nezajišťovala bezpečnost a ochranu zdraví žáků a tím nenaplnila svou povinnost zajistit včasnou intervenci při aktuálních problémech a předcházet všem formám rizikového chování. Zavedený systém hodnocení chování žáků se ukázal jako neefektivní a nejednotný, tedy ne všichni pedagogičtí pracovníci jej používali stejně. Podobné výchovné prohřešky tak byly kvalifikovány různě. Dále jsme prověřili postup školy při šetření incidentu na lyžařském kurzu, kdy ČŠI hodnotí zvolený postup školy jako neadekvátní,“ uvedl Kovář.
Zřídkaveselý již dříve ČTK řekl, že škola nic nezanedbala a že vedení všechny podněty řešilo.
Dokud škola nebude mít nového ředitele, doporučují radní městské části pověřit řízením školy zástupce ministerstva školství. Navzdory personální změně je škola podle Šťastného na nový školní rok připravená a rodiče ani děti ji nepocítí.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Zaměstnanců nad 55 let přibývá, největší slabinou …
- Brno nabídne velkometrážní byt v centru pro sdílen…
- Několik ulic v historickém centru Brna čeká oprava…
- Svaz vinařů varuje před agresivní chorobou, rozšíř…
- Partnerem multifunkční haly v areálu brněnského vý…
- Lidé budou dnes v Brně demonstrovat proti tomu, ab…
- Girlandy do centra Brna mají být hotové v polovině…
- Část Brno-střed pronajme univerzitě patro kryté tr…
- Schorm zjistil v ústavech ponižující zacházení s d…
- Cacovickou ulici v Brně uzavřel únik plynu, evakuo…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.