Mendelova univerzita v Brně se nově stala členem platformy Brnoregion Microscopy, která propojuje výzkumné organizace a pracoviště využívající pokročilé mikroskopické a analytické metody. Tento krok představuje významné posílení zapojení univerzity do brněnského inovačního ekosystému a otevírá nové možnosti pro vědeckou spolupráci i aplikovaný výzkum. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí univerzity Karolína Podborská.
Impuls ke vstupu do platformy vzešel z Ústavu chemie a biochemie na Agronomické fakultě
Ústav dlouhodobě disponuje kvalitním výzkumným zázemím a aktivně se zapojuje do mezinárodní spolupráce. I proto se zde přirozeně projevila potřeba intenzivnějšího napojení na sdílenou regionální infrastrukturu a expertní kapacity. „Zapojení do Brnoregion Microscopy vnímám jako přirozený krok, díky kterému lze sdílet zkušenosti, technologie i kontakty napříč institucemi. Tato spolupráce také umožňuje systematický rozvoj sdílené infrastruktury a přispívá k efektivnějšímu uplatnění výsledků výzkumu v praxi,“ uvedla ambasadorka za Mendelovu univerzitu v Brně Eliška Birgusová. Důležitým spojovacím prvkem celé iniciativy je ale také mezifakultní spolupráce. Na členství se podílejí i Zahradnická fakulta a Provozně ekonomická fakulta MENDELU.
Spolupráci v rámci Brnoregion Microscopy založili na aktivním partnerství mezi univerzitou a regionálním inovačním ekosystémem
Mendelova univerzita prostřednictvím členského příspěvku podporuje činnost a rozvoj platformy, zatímco Jihomoravské inovační centrum (JIC) jako její koordinátor zajišťuje služby související s naplňováním aktivit definovaných v akčním plánu pro období letošního a příštího roku.
Studenti i vědci mohou pracovat s moderními technologiemi, říká manažerka Synková
„Díky spolupráci více fakult a podpoře vedení univerzity vzniklo řešení, které má dlouhodobý dopad na rozvoj výzkumu i spolupráce s aplikační sférou. Pro studenty i výzkumníky to znamená nové možnosti práce s nejmodernějšími technologiemi i zapojení do interdisciplinární spolupráce,“ doplnila manažerka transferu technologií na Agronomické fakultě MENDELU Lucie Synková.
Platforma sdružuje pracoviště v oblasti pokročilé mikroskopie a analytických metod
Platforma Brnoregion Microscopy představuje síť pracovišť sdílejících odborné zázemí, technologie a know-how v oblasti pokročilé mikroskopie a analytických metod. „Díky členství v platformě získává Mendelova univerzita lepší přístup k infrastruktuře, expertním službám i příležitostem pro zapojení do společných projektů,“ dodala Podborská.


