Zemřel uznávaný fotograf brněnských divadel Jef Kratochvil
Foto:
Wikipedie
Bylo mu 74 let, v posledních měsících bojoval s těžkou nemocí. Informaci potvrdila ČTK mluvčí Městského divadla Lenka Pazourková.
Do širšího povědomí vstoupil samouk Kratochvil stovkami snímků z počátků i nejslavnější éry brněnského "Provázku". Zachycoval na nich Boleslava Polívku, Miroslava Donutila, Ivu Bittovou i další známé tváře.
"Byl jsem pochopitelně fanoušek a fotografoval jsem jen pro potěšení, cítil jsem potřebu tu úžasnou atmosféru zaznamenat," napsal v obsáhlé fotografické knize Provázek, která vyšla v roce 2015.
V polistopadových dekádách spojil Kratochvil své působení s Městským divadlem Brno. Byl jeho dvorním fotografem, vedl divadelní magazín Dokořán.
Kratochvil se během let věnoval také reportážní fotografii a dalším žánrům. Navrhoval obaly gramofonových desek folkových a rockových kapel. Známý je cyklus jeho záběrů z ateliérů brněnských umělců.
Kratochvilův otec Josef byl významným skautským činovníkem a spisovatelem. Začátkem 50. let emigroval, aktivně se účastnil exilového hnutí. Bratrem fotografa Jefa – vlastním jménem Josefa – Kratochvila je uznávaný spisovatel Jiří Kratochvil.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Na jižní Moravě přibývá lidí s respiračními infekc…
- Brněnský dopravní podnik podepsal smlouvu na další…
- Brno spolu s krajem hledá dopravce pro pravidelné …
- Žádná auta, ani motorky! Masarykův okruh se na pár…
- D1 bude po 58 letech dokončená, dnes se otevře úse…
- Krajští silničáři plánují pro příští rok několik v…
- České dráhy žádají po Brnu přes 10 milionů korun z…
- Brno hledá způsob, jak zachovat středověké základy…
- Silničáři vybírají firmu, která postaví dálniční s…
- Firma začala z Horních Heršpic odvážet část nelegá…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
