Kauza Stoka: obžalovaný Švachula zůstává ve vazbě, vrchní soud vyhověl stížnosti žalobce
Foto:
redakce (REJ) archiv
Státní zástupce Radek Mezlík zpravodajskému portálu Brňan potvrdil, že odvolací soud označil rozhodnutí brněnských soudců ze 7. října za předčasné a krajskému soudu nařídil, aby se věcí znovu zabýval. „Krajský soud musí o vazbě znovu rozhodnout do 10. prosince,“ upřesnil žalobce.
Vrchní soud v Olomouci podle něj zrušil usnesení krajského soudu o propuštění Jiřího Švachuly z vazby a nahrazení vazby alternativními prostředky, zejména elektronickým monitoringem jeho pohybu. „Podle vrchního soudu bylo propuštění z vazby předčasné. S rozhodnutím jsem spokojený,“ sdělil Mezlík.
Někdejší místostarosta radnice Brno-střed za ANO Jiří Švachula tak zůstává jako jediný z jedenácti obžalovaných v kauze Stoka ve vazbě. Tam ho soudci nechávali kvůli tomu, že se obávali jeho útěku do zahraničí. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová ho však chtěla pustit na svobodu s tím, že na něj dohlédne probační úředník, kvůli sledování pohybu bude nosit elektronický náramek a odevzdá cestovní pas.
Švachulu, jemuž hrozí až 16 let vězení, považuje žalobce za hlavu zločinecké skupiny, která manipulovala veřejné stavební zakázky na Brně-středu. Část úplatků měl pro tehdejšího místostarostu přebírat podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani v igelitce.
„Když je to v pětitisícovkách, tak se toho tam vejde docela hodně,“ tvrdil začátkem října u soudu El-Talabani, když jako spolupracující obviněný popisoval, jak si od obžalovaného Petra Kaláška přebíral úplatek půldruhého milionu korun.
Obžalovaný Švachula, jehož k soudu v říjnu vodili ozbrojenci se samopaly, vinu od začátku popírá a odmítl tvrzení El-Talabaniho, že mu pořídil mobil s kódovacími aplikacemi.
„On používal víc telefonů. Pokud jsme se někdy potkali, tak jen my dva. Většinou mě sám zavolal nebo si mě našel. Poslední schůzka byla na Špilberku, tu taky vyvolal El-Talabani. Tenkrát mi naznačil, ze pokud mu já nebo mí známí nepomůžeme, tak půjdeme do tepláků,“ naznačil Švachula pomstychtivý motiv s tím, že El-Talabani vystupoval u firem jeho jménem.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Na jižní Moravě přibývá lidí s respiračními infekc…
- Brněnský dopravní podnik podepsal smlouvu na další…
- Brno spolu s krajem hledá dopravce pro pravidelné …
- Žádná auta, ani motorky! Masarykův okruh se na pár…
- D1 bude po 58 letech dokončená, dnes se otevře úse…
- Krajští silničáři plánují pro příští rok několik v…
- České dráhy žádají po Brnu přes 10 milionů korun z…
- Brno hledá způsob, jak zachovat středověké základy…
- Silničáři vybírají firmu, která postaví dálniční s…
- Firma začala z Horních Heršpic odvážet část nelegá…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
