Modřice nebo Ivančice vyberou na dani z nemovitostí víc než větší města v kraji
Foto:
redakce (archiv)
Některá malá města na Brněnsku vyberou na dani z nemovitých věcí každoročně víc než mnohem lidnatější okresní města. Tato daň je jediným přímým příjmem místních samospráv a ty mohou její výši několika způsoby ovlivnit. V kraji každoročně nejvíc peněz na této dani vybere Brno, v první desítce měst podle výše tohoto příjmu jsou ale například Modřice, Ivančice nebo Kuřim na Brněnsku. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Finanční úřad pro Jihomoravský kraj.
„Obecní úřady nebo radnice mohou výši této daně ovlivnit několika způsoby. Zákon pro každý typ nemovitosti stanoví základní sazbu. Obce k ní mohou přidat padesátiprocentní přirážku, započítá se koeficient podle velikosti obce a poté místní koeficient. Oba tyto koeficienty mohou obce ovlivnit,“ řekl vedoucí oddělení ostatních agend Richard Kunc.
Koeficient podle počtu obyvatel, kterým se daň násobí, se pohybuje od jedné pro nejmenší obce až po 4,5 pro Prahu
Samospráva se ale může cíleně posunout buďto o úroveň výš nebo až o tři úrovně níž – pak by svým obyvatelům daň snížila. Další možné zvýšení příjmů z daně z nemovitých věcí představuje takzvaný místní koeficient, který si mohou obce a města stanovit pro určitý typ staveb na svém katastrálním území nebo jeho části. Díky tomu mohou například menší města s velkou průmyslovou nebo obchodní zónou ve svém katastru, jako jsou pětitisícové Modřice, vybrat na dani víc než lidnatější okresní města.
Například Brno tento místní koeficient vůbec nevyužívá
Naopak maximální místní koeficient, který daň násobí pěti, mají stanovený například Vohančice u Tišnova, Sudoměřice na Hodonínsku mají maximální koeficient stanovený pro průmyslovou zónu a Nová Lhota na Hodonínsku pro rekreační oblast.
Například za stavbu pro podnikání o rozloze 1000 čtverečních metrů se nejvyšší daň v kraji platí ve Vohančicích u Tišnova, a to 75.000 korun, v Sudoměřicích na Hodonínsku je to 50.000 korun a v Brně 15.000 korun.
Nejvyšší daň za chatu o rozloze 50 čtverečních metrů se platí také ve Vohančicích, a to 2250 korun
Stejně vysoká je tato daň ve Tvarožné Lhotě u Veselí na Moravou, naopak na katastrálním území Brna je to 450 korun. Za obytný dům o rozloze 100 čtverečních metrů lidé zaplatí nejvíc ve Znojmě a Vohančicích, a to 1000 korun, v Brně je to 700 korun.
Lidé musí daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podat do posledního lednového dne, podávají jej ale pouze v případě, že se jejich majetkové poměry nějak změnily – tedy že koupili novou nemovitost nebo ji například rozšířili. Všem ostatním majitelům nemovitostí daň vyčíslí finanční úřad, který jim buďto pošle složenku nebo informaci o výši daně dostanou do datové schránky. Daň pak musí zaplatit do konce května.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Jihomoravští hasiči evidují za loňský rok 13.909 u…
- Modernizace části tratě z Brna do Veselí n. Moravo…
- Brněnský klub Šelepka čeká demolice, nový se otevř…
- Brno vyhlásilo urbanistickou soutěž na přeměnu Sta…
- Husa na provázku uvede Satana v Goraji, novinky ma…
- Některé silnice na jihu Moravy jsou sjízdné jen se…
- Kraj uvažuje o sloučení muzeí v Blansku a Boskovic…
- Brno zkouší elektrobus Ikarus, vozí pracovníky na …
- Hokejisté Motoru chtějí v Brně ukončit sérii nezda…
- V brněnském Novém Lískovci vznikne čtyřpodlažní pa…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
