Lektorka tance a certifikovaná lektorka hatha jógy Dagmar Dash Voudouragkaki pořádá v Brně kurzy Contemporary dance a jógy pro širokou veřejnost. Tanec vnímá především jako uvolnění a přirozený projev, který osvobozuje. Své lekce propojuje i s vůněmi. Jak může vypadat takové souznění, předvede mj. už za týden v sobotu 25. března v rámci jarního festivalu Aromaterapie & Bylinky v KC Líšeň (Dělňák) pod názvem Aromarelaxace pro ženy.

Co vás přivedlo k tanci?

Tanec byl v mém životě odmalička. Tančívala jsem doma, ve svém pokoji, již ve svých šesti letech. Pouštěla jsem si hudbu a vytvářela vlastní “choreografie”, při tanci jsem se mohla projevit zcela svobodně a uvolněně, taková, jaká jsem. Pak jsme spolu s mou kamarádkou trénovaly představení na různé vesnické akce, to bylo na prvním stupni a tam vlastně začalo mé veřejné vystupování. Když se však ohlédnu zpět, moje výrazová schopnost byla skryta uvnitř. Byla jsem sklíčená studem a obávala jsem se hodnocení okolí. Trpěla jsem velkou trémou. Přesto mě vystupování strašně bavilo. Mohla jsem lidem zjevit ten úžasný pocit svobody a radosti, kdy člověk tančí a zcela po svém. Mohla jsem projevit své emoce a svou fantazii. Pak, když mi bylo čtrnáct, jsem začala ve Valašském Meziříčí chodit do amatérského kurzu výrazového tance. Bylo to zásadní období, které mě formovalo a upevnilo můj vztah k tanci. Měli jsme skvělou partu a vynikající učitelku, byla laskavá, a i když učila techniku, nikdy tuhle svou lektorskou kvalitu neopustila. A tahle kvalita je pro mě jako lektora nesmírně důležitá. Chodila jsem tam šest let, souběžně s tím jsem jezdila po republice na různé workshopy a víkendové taneční dílny, prahla jsem po každé možnosti se něco nového naučit.

Chvíli jsem tančila v Praze a po přestěhování do Brna jsem pokračovala ve studiích na pedagogice na FF. Obcházela jsem fitness studia a nabízela svoje lekce tance. Tehdy v Brně moderna a contemporary dance nebyly tak rozšířené, nebylo moc učitelů a tanečních studií. Majitelky studií ke mně měly důvěru, dodnes jsem jim vděčná, umožnily mi učit. Moje lekce brzy začaly být velmi oblíbené a zájem rostl. Měla jsem radost, protože jsem mohla dělat to, co jsem si vždy přála.

Co vás baví víc – samotný tanec nebo vytváření tanečních choreografií?

Baví mě obojí. Dříve jsem tvořila i své vlastní sólové choreografie. A pro své lekce a kurzy jsem vytvořila stovky tanečních vazeb. Málokdy recykluji a opakuji již vytvořené vazby, pořád tvořím nové. Baví mě také tančit si sama doma nebo se synem a specifický a důležitý je pro mne čas, kdy se zavřu do studia, pustím si hudbu, ponořím se do svého vnitřního světa. Nepřemýšlím nad tím, jaký krok udělám, jeden pohyb plyne za druhým. Je to prosté. Tanec je pro mě zdrojem radosti a uvolnění.

Kdy k tanci přibyla jóga? A jaké bylo vaše první setkání s jógou?

Jógu jsem začala cvičit, když mi bylo okolo 22 let. Učila jsem v jednom pohybovém studiu tanec a majitelka mi tehdy navrhla, jestli nechci začít učit dance jógu. Byla jsem otevřená novým věcem, a tak jsem šla poprvé na lekci power jógy. Ta byla vstupní branou a mým prvním kontaktem s jógou. Klasická jóga a hatha jóga totiž nebyly v té době tak rozšířené a informačně dostupné. Časem jsem si udělala na výuku power jógy a dance jógy i licenci. Postupem času se moje praxe a vedení lekcí zjemňovalo a prohlubovalo, bylo to přirozené vyvážení a nacházení harmonie k pohybu, kterého jsem v té době měla hodně. Více a více jsem cítila potřebu porozumět tělu do hloubky, zpomalit a osvojit si techniky relaxace. Naučit se odpočívat a umožnit tělu regeneraci.

Nemrzí vás, že se z jógy stal trošku „trend“ doby? Jak se v nabídkách lekcí orientovat?

To rozhodně nemrzí. Naopak. Diverzitu nabídky vnímám vždy jako pozitivní. Každý klient má pestrou paletu možností a může si vybrat, co bude vyhovovat právě jemu. A je na každém podnikateli, který lekce nabízí, jak eticky si namodeluje svůj byznys.

Nejsou tanec a jóga v protikladu?

Myslím, že obojí je důležité pro naše zdraví a pro to, abychom se ve svém těle cítili dobře. Obojí se doplňuje a vede nás k vnímání vlastního těla. Skrze vnímavost máme možnost mu porozumět, jak po stránce fyzické, tak i emoční. Pokud totiž rozumíme svým emocím, dokážeme s nimi také lépe pracovat, a to se projevuje v chování a komunikaci s okolím. Potřebujeme se naučit obratně a zdravě projevovat své emoce a tanec i jóga mohou být užitečnými nástroji.

Ale nechci tady vyzdvihovat jen tanec a jógu, pohyb obecně ke svému zdraví nutně potřebujeme a čas pro zklidnění a usebrání může být nejen při cvičení jógy, ale také při jiných pohybových přístupech jako je Feldenkraisova metoda (kterou mám moc ráda a cvičím si ji doma), čchi-kung, meditace, tai chi a další.

Do jaké míry je podle vás tanec odrazem našeho rozpoložení?

Tancem můžete zdravě projevit náladu, pocit, emoci, kterou cítíte. Například smutek nebo zlost. Emoce se uvolní právě skrze pohyb. Tanec zároveň skrze daný pohyb pomáhá zažít pocit odvahy, rozhodnosti, sebejistoty. Umožňuje nám rozpoložení si uvědomit a kultivovat ho. Styl tance zvaný krump mě například učil odvaze, sebejistotě, zdravé ráznosti a vymezení vlastních hranic. Technika Limona tak, jak ji znám od Kataríny Vlnieškové a Joe Alegada, mě naučila hlubokému uvolnění, půvabu, ladnosti, plynulosti a lehkosti.

Může na vaše lekce tance přijít kdokoliv?

Rozhodně. Právě v současné době na mé lekce přicházejí stále noví a noví lidé, často ženy, které buď nikdy netančily, nebo neměly dříve odvahu. Věkové rozpětí je na mých lekcích široké, chodí lidé ve věku od 16 do 55 let. Nemám však stanovenou žádnou věkovou hranici. Lekce jsou otevřeny všem. Přicházejí také ženy a dívky, které se tanci věnovaly v dětství, třeba na ZUŠ, a chtějí se po letech k tanci vrátit. Občas se také setkám s tím, že lidé nemají dobrou zkušenost s tancem ve svém dětství. Byli tvrdě hodnoceni, kritizováni za to, jak vypadají, na lekcích panovala rivalita a jakkoliv tanec milovali, měli z něj spíše trauma než radost. Jsem si těchto zkušeností vědoma a vím, že musím být velmi pozorná a vnímavá ke svým klientům. Chci, aby se na mých lekcích cítili dobře, aby odcházeli spokojení a radostní. Je pro mě důležité vytvářet prostor, který je bezpečný, vlídný, laskavý a bez vzájemného hodnocení. Náš společný tanec nebo cvičení jógy je vzájemnou podporou a inspirací.

Dá se tancem relaxovat stejně jako jógou?

Ze své vlastní zkušenosti můžu říct, že ano. Můžete tančit na ticho anebo si pustit klidnou hudbu, zpomalíte pohyb a pozvete k tělo k uvolnění a měkkosti. Tančíte zcela přirozeně bez nutnosti následovat předem dané kroky. Necháte se vést hudbou a svými pocity.

Když jsem však hodně unavená, lehnu si do relaxace. Existuje spousta jógových relaxačních technik. Stačí si vybrat tu, která vám sedí. Moje tělo už pocit uvolnění dobře zná. Relaxace, a třeba i krátké, pěti nebo desetiminutové jsou běžnou součástí mého dne. Pozoruji také, že lidé na mých lekcích poptávají prostor, kde mohou zpomalit a odpočinout si.

Co byste doporučila těm, kteří si k józe ještě nenašli cestu? A třeba také maminkám s dětmi.

Rozhodně bych je do jógy nenutila. Jóga nemusí být nutně pro každého. Někomu vyhovuje při uvolnění od stresu běh, posilovna nebo plavání, jinému člověku budou vyhovovat pomalejší formy pohybu. Je na každém, aby si vybral to, co mu vyhovuje a z čeho se raduje. Pro mě je jóga skvělým způsobem, jak se cítit fyzicky dobře, a především je to čas, který mám díky jógovým relaxacím spojený s hlubokým klidem a uvolněním. Přesouvám svou pozornost k tělu, klidně dýchám a v tu chvíli začíná být aktivní parasympatická část nervové soustavy, a to je důležité a přínosné pro naši psychickou pohodu. Když se mi narodil syn, téměř jsem netančila. Nepotřebovala jsem to, najednou jsem měla možnost ještě více zpomalit. I moje jógová praxe často spočívala především v tom, že jsem jen ležela a dýchala. Nicméně maminky věnují tolik pozornosti a péče svým blízkým, a i ony potřebují načerpat energii a sílu. Já jsem na sebe ve svém raném mateřství často zapomínala, opomíjela se, dnes už to nedělám. Abych měla energii, sílu a něhu pro svou rodinu, potřebuji se starat i o sebe a dopřávat si hezké chvíle.

Jóga nabízí mnoho stylů. Kterému se věnujete vy a proč?

Mám obecně ráda pestrost a nijak se neuzavírám stylům jógy. Nicméně způsob, jestli budu cvičit dynamicky nebo pomalu a jemně, závisí na tom, jak se cítím a v jaké kondici je moje tělo. Umím fyzicky zabrat, baví mě trénovat sílu a výdrž, nicméně dynamického pohybu mám ve svém životě dost, a tak mě oslovují spíše klidnější a pomalejší formy jógy, relaxace, meditace a také Feldenkraisova metoda, která v Brně zatím není moc rozšířená, ale myslím, že to je jen otázka času. Ráda tyto klidnější formy i učím, přijde mi velmi důležité a užitečné nabídnout lidem prostor, kde mohou zvolnit a nejsou nikým, ani sebou samými, nuceni k výkonu.

Objevíte se příští týden na jarním festivalu Aromaterapie & Bylinky, kde slibujete propojit jógu a tanec s vůněmi. Jak probíhá taková aromarelaxace?

Relaxace sama má velké benefity a použití aromaterapie v podobě esenciálních olejů je může ještě prohloubit. Ráda kombinuji přirozený spontánní tanec s následnou aromarelaxací. Relaxovat můžete i v sedu, nicméně na festivalu budou pro každého připraveny podložky a deky, aby si udělal pohodlí vleže na zemi. Klient nemusí dělat vůbec nic. Jen se nechává vést mým hlasem. Pomáhám mu, aby si sám uvědomil svůj vnitřní klid a uvolnění. Při aromarelaxaci používám vonné papírky s esencí nebo vonnou směsí a ráda používám také hydroláty – můj oblíbený je hydrolát z lípy, gerania a růže.

Jaké vůně máte ještě ráda?

Mám ráda kadidlo, cedr a agarové dřevo. Líbí se mi teplé sladké vůně. A když chci něco lehčího a svěžího, sáhnu po esenciálním oleji citrónu. Z krétských hor jsem si dovezla úžasnou esenci krétské šalvěje. Má nádhernou plnou květinovou vůní. Ta umí obejmout i dodat sílu. Když zavřu oči a přivoním k ní, cítím sůl, silný vítr a ten úžasný klid v krétských horách. A rozhodně je mou oblíbenou vůní borovice a smrk černý.

Jsou vůně běžnou součástí vašich lekcí?

Ano. Když klient vstoupí do dveří studia nebo sálu, chci, aby se ho vůně dotkla, aby mu naznačila, že mu tam bude dobře. Vůně však musí být mírná, nenucená a nerušivá.

Co nabízí vaše pobyty Nadechni se a leť?

Především pestrost výběru lekcí, od jemné hatha jógy, ranních meditací přes lekce contemporary dance, meditativní tanec, večerní aromarelaxace a můj speciál Taneční večer Pod Měsícem. Program obohacujeme také o hosty. Na nadcházejícím pobytu bude například přednáška o zdraví z pohledu tradiční čínské medicíny a také jsme pozvali fotografku, od které se mohou klientky nechat vyfotit, na letním pobytu jsou bylinkové dílny. Chceme, aby s námi lidé strávili kvalitní čas v příjemném prostředí. Aby z našeho pobytu odjížděli odpočinutí a plní energie.

Mohu se na závěr zeptat na původ vašeho exotického příjmení?

Důvod je zcela obvyklý. Můj muž je poloviční Řek.