Městský soud v Brně uložil bývalému vedoucímu brněnské kriminální služby Vladimíru Machalovi trest 12 měsíců podmíněně odložených na 18 měsíců, peněžitý trest 50 tisíc korun a zákaz činnosti v bezpečnostních sborech na pět let. Soud ho shledal vinným v tom, že předával neveřejné informace z trestního řízení někdejšímu šéfovi technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petru Kosmákovi a že zmařil domovní prohlídku u bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka. Machala od léta 2018 vyšetřoval podvody s obecními byty v Brně. Ve věci jde o druhý odsuzující rozsudek, poprvé mu soud uložil trest 100 tisíc korun. Muž vinu popřel.

Informace se neměly vůbec dostat ven, tvrdí žalobkyně

Bez trestu odešla Machalova podřízená Jitka Broďáková. Podle obžaloby využívala společně s Machalou zvláštní policejní fond na placení informátorů ve svůj prospěch. Šlo o 10 tisíc korun. Podle státní zástupkyně Petry Lastovecké je hlavní dějovou linkou případu vztah Machaly a Kosmáka. Zatímco Machala tvrdil, že Kosmák pro něj pracoval jako informátor, Lastovecká tento status nejdříve rozporovala, následně ale uvedla, že je to stejně jedno. Informace, které se ke Kosmákovi dostaly, se k němu podle ní dostat jednoduše neměly.

Kosmáka ztrestal krajský soud v kauze Stoka

„Je jedno, jestli to byl, nebo nebyl informátor, protože informace, které mu byly předány, mu být předány neměly,“ uvedla Lastovecká. Kosmák patřil k lidem, předloni ztrestaným Krajským soudem v Brně v kauze Stoka, která se týkala korupce při přidělování zakázek na opravy městských bytů. Dostal tříletou podmínku s pětiletým odkladem a také trest propadnutí majetku v hodnotě tří milionů korun.

Machala označil obžalobu za nesmysl

Časově spolu obě kauzy souvisejí. Machala však uvedl, že o Kosmákově trestné činnosti v době, kdy ho měl jako informátora, nevěděl. Jako informátor měl Kosmák působit v Hubálkově případu, kterého prý Machala v té době považoval „pouze“ za podvodníka při přidělování městských bytů a uvedl, že nevěděl, že je součástí větší skupiny, která se na kupčení s městskými byty přiživuje. Dnes řekl, že jde o manipulaci s důkazy, obžalobu označil za nesmyslnou.

Zmařil domovní prohlídku u Hubálka

Domovní prohlídku policisté udělali u Hubálka doma v červnu 2018, jeho případ dosud nedospěl k vynesení rozsudku. K domovní prohlídce tehdy přizvali Kosmáka jako nezúčastněnou osobu. Obžaloba však uvedla, že byl osobou zúčastněnou. Podle soudce tím Machala zmařil domovní prohlídku. Navíc nezúčastněná osoba nemá být nijak informována o podrobnostech prohlídky, což Machala také porušil. Kvůli tomu mohly být později získané důkazy označené jako „nezákonně získané“.

V listopadu 2022 dostal peněžitý trest

Městský soud v Brně ve věci rozhodl předloni v listopadu, Machalovi uložil trest 100 tisíc korun. Krajský soud ale po odvoláních rozhodnutí zrušil a nařídil prvoinstančnímu soudu doplnit dokazování.