Celníci v Jihomoravském kraji při kontrolách loni zabavili zhruba dvakrát více nelegálních hracích automatů než o rok dřív. Loni jich bylo 230, v roce 2022 šlo o 117 přístrojů. Letos v kontrolách pokračují, nelegální herny celníci od začátku roku odhalili například v Brně či Znojmě. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí krajských celníků Lada Temňáková.

Kromě hracích skříní zabavili i 360 tisíc korun

Dozorová činnost celníků nad provozováním hazardních her zahrnuje jak kontroly těch legálních, provozovaných na základě povolení, tak především těch nelegálních. Loni celníci na jihu Moravy provedli 71 kontrol zaměřených na hazard, z toho ve 22 případech šlo o legální provozovatele a ve 49 případech o nelegální hernu. V nich celníci zadrželi 230 technických herních zařízení a zhruba 360.000 korun. V roce 2022 šlo o 35 kontrol, z toho 28 bylo nelegálních heren. V nich celníci zajistili 117 technických herních zařízení a zhruba 371.000 korun.

Letos odhalili už čtyři nelegální herny

„Letos jen za dva uplynulé týdny celníci odhalili nelegální hernu v Brně, Boskovicích, Znojmě a na Vyškovsku, zadrželi 18 technických herních zařízení a hotovost ve výši 11.300 korun. I přes využití veškerých zákonných možností pro potírání nelegálního hazardu se celníci na některá místa vrací opakovaně,“ uvedla mluvčí.

Načerno zřízená hráčská doupata se složitě odhalují

Nelegální herny je mnohdy velmi složité odhalit. V řadě případů totiž nejde bar, restauraci a podobně, ale pouze o soukromý prostor, který není nijak označený. Bývá také vybavený kamerovým systémem, případně i celkovým vypínačem, který umožní v jednom okamžiku vyřadit z provozu veškerá technická zařízení. Dovnitř také bývají vpuštěni jen vybraní zákazníci.