Jihomoravští celníci zajistili na tržnici v Hatích na Znojemsku přes sedm tisíc kousků textilu, u něhož je podezření na porušování práv duševního vlastnictví. Hodnota originálního zboží by přesáhla 30 milionů korun. Razie nazvaná Vítr se odehrála koncem července v celém tuzemsku a zaměřila se na právě na padělky známých módních značek. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí celníků Lada Temňáková.

Zasahovali ve třech krajích

Na základě předchozího sledování vytipovala celní správa tři lokality, na které se kontrolní činnost soustředila: tržnice Svatý Kříž v Karlovarském kraji, v Hřensku v Ústeckém kraji a v Hatích na jihu Moravy. „Zvláště v letním období bývá na těchto místech zvýšený pohyb osob – turistů a nekalí obchodníci se snaží nabízet falšované zboží,“ uvedla mluvčí.

Provětrali 19 různých prostorů

Celníci zkontrolovali celkem devatenáct různých prostorů, tedy stánků a skladů, ve kterých zajistili 13 706 kusů podezřelého zboží v úhrnné hodnotě originálních výrobků přes 74 milionů korun. Zabavovali zejména obuv, textilní výrobky a doplňky.

Sklad měl tajný vchod

„Na tržnici v Hatích kolegové objevili také skrytý prostor s důmyslně ukrytým vstupem, ve kterém nepoctiví prodejci skladovali velké množství textilního zboží označeného ochrannými známkami renomovaných výrobců. Celníci při kontrole zajistili celkem více než sedm tisíc kusů textilního zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví. Hodnota originálních výrobků by přesáhla 33 milionů korun,“ upřesnila Lada Temňáková. Pokud vlastníci známých módních značek a ochranných známek potvrdí, že jde o padělky, hrozí prodejcům ve správním řízení pokuta až deset milionů korun.