Ke Krajskému soudu v Brně se dostane případ druhého z mladíků, kterého žalobce viní z přípravy bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Hlavní líčení nařízené na dnešek se nekonalo, soud se případem začne zabývat 19. října. Potvrdila to mluvčí soudu Klára Belkovová. Případ mladíkova kumpána už je pravomocný, olomoucký vrchní soud mu v březnu za přípravu bombových útoků potvrdil podmíněný trest. Vyhověl pak jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní.

Líčení bude zřejmě neveřejné

Oběma mladíkům nebylo v době spáchání trestného činu 18 let, již odsouzenému bylo 17 let. Souzen tak byl jako mladistvý, kdy mu hrozil maximálně pětiletý trest vězení. Jednání bylo tehdy vzhledem k věku obžalovaného neveřejné, veřejné bylo až vyhlašování rozhodnutí, obdobný postup lze očekávat i v tomto druhém případě.

Chtěl odpálit vozy s výbušninami u americké ambasády

Již odsouzený mladík chtěl podle justice odpálit vozy s výbušninami u velvyslanectví USA, Izraele a Číny. Podle rozsudku mladík v roce 2021 vypracoval podrobný plán na bombové útoky, začal už získávat materiál k výrobě bomb i na sestavení rozbušky. Plán chtěl uskutečnit v roce 2025, na výročí teroristického útoku v americkém Oklahoma City, který v dubnu 1995 spáchal Timothy McVeigh. Zemřelo při něm bezmála 170 lidí. Na plánu podle tehdejší obžaloby spolupracoval s druhým mladíkem, se kterým v době konání soudu ještě nebylo ukončeno trestní řízení.