Dramatické chvíle se odehrávaly na benzinové čerpací stanici v Rousínově na Vyškovsku. Zkolaboval tam muž, jehož oživovali svědci, policisté i záchranáři. Policie navíc řešila i jeho psa, který svého pána bránil a útočil na zdravotníky. Muže se nakonec podařilo oživit a vrtulník ho přepravil do nemocnice. Případ se stal v polovině listopadu a jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb o něm v těchto dnech informoval na webu.

Skácel se k zemi při placení u pultu

Strážci zákona spěchali na benzinku, kde se měl pohybovat pes, který ohrožoval posádku zdravotnické záchranné služby. Na místě se o vystresované zvíře už starala pumpařka, která zavolala na tísňovou linku poté, co se zákazník při placení u pultu skácel k zemi. „Muži okamžitě začali pomáhat zákazníci a poté přivolaní záchranáři. Policisté tak na místě vystřídali cizince a s čerstvými silami pokračovali v resuscitaci. Záchranáři se tak mohli věnovat odbornější zdravotnické péči, tedy například zajištění žilních vstupů,“ uvedl Šváb.

Záchranu muže zachytila kamera

Záchranu muže, kterému poskytovali masáž srdce a další první pomoc, zachytila kamera. „Po asi půlhodinovém společném úsilí se muže podařilo stabilizovat a letecky transportovat do nemocnice. Psa převzala do péče městská policie v Rousínově,“ upřesnil policejní mluvčí.

Policisté zjistili totožnost muže, jehož hledali příbuzní

Pacienta, který u sebe neměl doklady, se policistům podařilo ztotožnit přes anonymní kartičku u loterijní společnosti. Díky tomu jeli vyrozumět jeho příbuzné, kteří už mezitím muže i se psem všude hledali. „Díky úsilí všech zainteresovaných nyní muž bojuje o návrat do běžného života na jednotce intenzivní péče,“ dodal Pavel Šváb. Připomenul, že v podobných situacích je třeba okamžitě reagovat, protože první vteřiny a minuty po kolapsu jsou pro záchranu života rozhodující.