Muž z Brněnska nadvakrát tratil na kryptoměnách, podvodník ho obral skoro o 800.000 korun. Uvěřil totiž falešnému policistovi, který ho ohledně prvního podvodu s kryptoměnami kontaktoval. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek. Případ není úplně běžný, policie obvykle informuje o případech, kdy poškození přímo tratí při údajné investici do kryptoměn.

Člověk, který se představil jako policista, kontaktoval muže z obce u Ivančic na Brněnsku. Muži řekl, že mu podařilo zachránit část z jeho prostředků, které před časem skončily v rukou kyberpodvodníků. „Důchodce se nechal znovu oklamat a nainstaloval si do počítače software na jeho vzdálenou správu. Potom už jen spolupracoval s podvodníkem, který prováděl transakce na jeho bankovním kontu. Výsledkem byla ztráta skoro 800.000 korun,“ uvedl Malášek.

Velmi podobný scénář se stal na Břeclavsku. Tam podvodník telefonicky kontaktoval ženu středního věku s tím, že jí bude vráceno dříve do kryptoměn investovaných necelých 10.000 korun. „Falešný bankéř za spolupráce s poškozenou vzdáleně ovládal její počítač. Podařilo se mu uzavřít půjčku a získané peníze v několika splátkách odeslal na neznámé účty. Žena nejenže nezískala 10.000 korun, ale ztratila dalších 200.000 korun,“ uvedl mluvčí.

Podvody ohledně investic do kryptoměn nejsou ojedinělé

Například v polovině února policie informovala o tom, že podvodníci obrali o více než 1,5 milionu korun dva seniory z jihu Moravy, kteří chtěli do kryptoměn investovat.

O kryptoměnách se v posledních týdnech v médiích píše v souvislosti s jejich cenami, kdy některé z nich lámou rekordy. Například nejznámější kryproměna bitcoin v pondělí překonala hranici 72.000 dolarů (téměř 1,7 milionu Kč). Nad 70.000 dolarů se bitcoin poprvé dostal minulý týden v pátek. Cena roste například i v případě měny ether, která je po bitcoinu druhá největší. Investice do kryptoměn i z toho důvodu lákají i lidi, kteří s investováním do této oblasti mají méně zkušeností či nemají žádné.