Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili šest lidí kvůli korupčnímu jednání v souvislosti se správou a hospodařením bytového fondu jedné brněnské městské části. Podle závěrů vyšetřování šlo o získávání neoprávněného majetkového prospěchu při přidělování či směnách obecních bytů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Jedním z obviněných je úředník z bytového odboru

Jedním z obviněných lidí je pracovník bytového odboru úřadu městské části. „Dvě osoby jsou stíhány za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, kterým v případě pravomocného rozsudku hrozí tresty odnětí svobody až na deset let,“ uvedl Ibehej. Další čtyři lidi NCOZ stíhá za podplacení. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí až šestileté tresty vězení.

Žalobci se k případu zatím nebudou vyjadřovat

Jeden obviněný je ve vazbě. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně. Jeho mluvčí Kateřina Jirásková uvedla, že se zastupitelství k případu zatím vyjadřovat nebude. Podle informací ČTK současné stíhání nesouvisí s předchozími kauzami v Brně, které se rovněž týkaly městských bytů.

Detektivové zasahovali kvůli machinacím s byty už předloni v říjnu

Kvůli podezření z machinací s byty zasahovali policisté v říjnu 2022 v části Brno-střed. Zadrželi osm lidí. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) loni v únoru zrušilo stíhání dvou z nich, následně policie ale ve věci začala stíhat další tři lidi. Krátce na to policisté zasahovali v Brně podruhé, a to na bytovém odboru magistrátu, na radnici Brno-sever, Brno-Černovice, v černovické pískovně a v kanceláři tehdy končícího primátorčina náměstka a nyní ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Policie v kauze kolem pískovny v Brně-Černovicích stíhá devět lidí a tři firmy, Hladíka nikoli.

V listopadu následovala další kauza

V listopadu 2022 následovala třetí kauza, volně související s předchozími případy, když kriminalisté podezírali z neoprávněného nakládání s nebytovými prostory v domě na Hlinkách v Brně dvě ženy. NSZ loni v únoru jejich stíhání zrušilo, policie dotyčné ale následně znovu obvinila a s nimi ještě dva další lidi.