Desítky litrů lihovin, stovky litrů piva a tisíce cigaret zajistili jihomoravští celníci v jediném vozidle při kontrole na dálnici D2 na Břeclavsku. Únik na spotřební dani by přesáhl 40 tisíc korun. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí celníků Lada Temňáková.

Táhl za sebou přívěs s dodávkou

Hlídka zastavila dodávku s bulharskou registrační značkou na dálnici D2 nedaleko Ladné. A pomocí výstražných světel ji nejprve za jízdy upozornila a následně svedla na parkoviště u blízké čerpací stanice. „Vozidlo za sebou táhlo ještě přívěs s další dodávkou,“ uvedla mluvčí.

Odtahuji rozbité auto přátel do Německa, tvrdil šofér

Celníci nejprve prověřili šoféra a obě dodávky v potřebných databázích. Při kontrole zjistili, že osádku tvoří dalších pět osob, což bylo v rozporu s technickými parametry vozu a sedadlo do něj někdo zjevně dodatečně přimontoval. „Řidič tvrdil, že se jedná o tři přátele, kterým se porouchalo auto a odtahuje je do Německa,“ upřesnila Temňáková. Vzhledem k plně naloženému nákladovému prostoru obou dodávek šoféra vyzvali, aby je následoval do haly k důkladné kontrole.

Cigarety vyčenichala fenka Apple

V pojízdné dodávce celníci našli 576 litrů piva v PET lahvích, skoro 53 litrů lihovin a 7 640 kusů cigaret. „Řidič nejprve tvrdil, že zboží patří i dalším cestujícím, ale jednoduchým ověřením mu prokázali opak. Množství zadrženého zboží dalece převyšovalo limit pro osobní spotřebu a potřebné doklady pro převoz řidič neměl,“ dodala mluvčí celníků. Cigarety navíc pašerák poschovával v různých částech vozidla, dokonce i v kabinovém filtru, kde je objevila fena služebního psa Apple.

Zabavené zboží se zlikviduje

Veškeré zboží celníci zajistili a s největší pravděpodobností je zlikvidují. Bulhar bude muset zaplatit spotřební daň. „Jihomoravští celníci loni při kontrolách v terénu zajistili 2657 litrů piva, 1412 litrů lihovin, 406 litrů vína, 2 649 litrů minerálních olejů a téměř 800 tisíc kusů cigaret. Zabránili tak úniku na spotřební dani přes tři miliony korun,“ vypočítala Temňáková.