Počty zachycených migrantů v Jihomoravském kraji jsou oproti začátku roku skoro desetinásobné. Policie kvůli tomu zintenzivnila namátkové kontroly v blízkosti hranic. Na policejním webu o tom informoval mluvčí David Chaloupka.

Podle mluvčího se v posledních měsících výrazně zvýšily počty zachycených migrantů. Oproti měsícům v počátku letošního roku, kdy v lednu policie odhalila 35 běženců, dosáhly počty zajištěných migrantů v září téměř desetinásobku. Policie jich dosud zajistila 292. Oproti minulému roku se policistům podle mluvčího podařilo zadržet větší množství převaděčů. „O tom, že policisté problematice věnují patřičnou pozornost, svědčí i to, že letos odhalili už 89 převaděčů oproti loňským 73,“ uvedl mluvčí. Jde o čísla do konce září.

Mluvčí doplnil, že na podzimní nárůst tranzitní migrace policisté reagují aktuálním zintenzivněním namátkových kontrol v blízkosti hranic.

Například 21. září policie zastavila při namátkové kontrole poblíž Hodonína u slovenských hranic dodávku, ve které bylo 33 uprchlíků ze Sýrie. Mezi nimi bylo deset dětí. Převaděče policie na místě zadržela. Druhý zářijový víkend policii v Hodoníně ujížděl jednatřicetiletý řidič dodávky, ve které bylo 27 migrantů ze Sýrie. Policisté muže zadrželi a obvinili z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a z obecného ohrožení, skončil ve vazbě.

Počty zajištěných běženců jsou nyní ale i přes zvýšení počtu záchytů stále výrazně nižší oproti loňskému podzimu, kdy vrcholila migrační vlna

Vláda tehdy kvůli rostoucímu počtu běženců zavedla dočasné kontroly na hranicích, kde policisté zpočátku zajistili i více než 100 migrantů denně. Počty se postupně snižovaly, kontroly skončily začátkem února.