Podezřelou zásilku na ukrajinském konzulátu v Brně policie řeší jako obecné ohrožení
Foto:
redakce MOŠ
Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici v pátek kvůli podezřelé zásilce asi na čtyři hodiny policisté evakuovali. Policie v ní nakonec výbušný systém nenašla. V balíčku byla mrtvá živočišná tkáň. Obdobná zásilka ten den dorazila i na ukrajinské velvyslanectví v Praze, podle mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Nikolenka ji dostaly zastupitelské úřady i v dalších evropských městech.
„Událost zatím vyšetřujeme pro podezření z obecného ohrožení, a to jednak pro evakuaci a také proto, že nebylo zřejmé, jestli zásilka neobsahuje výbušninu. Je to posláno na rozbory, kvalifikace se může změnit,“ uvedl Chaloupka.
Na základě rozborů budou policisté zjišťovat, zda může mít zásilka na pražském velvyslanectví stejného pachatele. „Prověřujeme i to, zda byla zásilka poslána z České republiky, nebo dorazila ze zahraničí,“ uvedl mluvčí.
Podle policie zásilka typově odpovídala těm zachyceným ve Španělsku. Tam v minulých dnech odhalili několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s ruskou agresí na Ukrajině.
Kvůli brněnské zásilce policie dopoledne zavřela místní komunikaci, a kromě konzulátu evakuovala i blízkou mateřskou školu. Policisté ještě před polednem dopravu uvolnili, vrátit se do mateřinky mohly také děti. Kolem 12:30 se do budovy konzulátu vrátili i zaměstnanci. Na místě v Brně byla policie, hasiči, záchranka i evakuační autobus.
Podezřelá zásilka dorazila v pátek odpoledne i na ukrajinské velvyslanectví v Praze, stejně jako v podobném balíčku na ukrajinském konzulátu v Brně byla živočišná tkáň. Policisté preventivně evakuovali dvě budovy ambasády a částečně uzavřeli ulici.
Podle mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Nikolenka dostala velvyslanectví v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii a Rakousku, generální konzuláty v Neapoli a Krakově a konzulát v Brně balíčky se zvířecíma očima.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Na brněnském festivalu v roce 2026 zazní kompletní…
- Ornitologové v ČR evidovali 34 párů orlů královský…
- NSS přirovnal kampaň SPD k propagandě totalitních …
- Růst rostlin ovlivňují těkavé látky, které produku…
- Adventní trhy začnou v Brně 14. listopadu, novinko…
- Veletrh Kniha Brno láká na setkání s českými i zah…
- Pečují o hroby s úctou. Brněnská firma nabízí pomo…
- V Brně začne v sobotu dvouletá úplná uzavírka Fryč…
- Psi na Stránské skále v Brně potrhali další ovce, …
- Náměstí Svobody v Brně letos v adventu ozdobí osmd…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
