Více než sto běženců zajistili za jediný den policisté na jihu Moravy. Desítky z nich se přitom tísnily v nelidských podmínkách. Policisté hlídkují jak u dálnice D2, tak u hraniční řeky Moravy.

Kromě migrantů chytili i tři převaděče

Jihomoravští policisté za posledních 24 hodin zjistili na území kraje 107 běženců převážně ze Sýrie. „Tři převaděči se zodpovídají z trestného činu organizovaní a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ upřesnil vedoucí jihomoravské cizinecké policie Radek Padělek.

V dodávce se tísnilo 41 běženců

V úterý večer v Hodoníně při kontrole dodávky objevili policisté 23 migrantů v nákladovém prostoru. Smutným rekordem skončila kontrola vytipované dodávky na dálnici D2 u Lanžhota, kde policisté zaznamenali zatím největší záchyt běženců. „Na ložné ploše se v nedůstojných podmínkách tísnilo 41 migrantů včetně dětí. Se zadrženým řidičem probíhají procesní úkony a hrozí mu až osmiletý pobyt za mřížemi,“ uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Cizince vrátili na Slovensko

Cizinci byli poučeni o nesplnění podmínek vstupu na území České republiky, a ten jim byl odepřen. Museli se tak vrátit zpět na Slovensko. I když je služba na hranicích náročná, zavedení kontrol nese ovoce v podobě výše zmíněných záchytů migrantů. Kontroly by měly pokračovat do 15. října a dnes by o jejich případném prodloužení měla rozhodnout vláda.