Dva senioři z jihu Moravy chtěli investovat do kryptoměn, podvodníci je obrali o více než 1,5 milionu korun. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek. Obdobné případy nejsou bohužel ojedinělé.

Muž ze Znojemska přišel o 900 tisíc korun

O zhruba 900 tisíc korun přišel osmašedesátiletý muž ze Znojemska. Volající mu sdělil, že na jeho kryptoměnovém účtu má 20.000 dolarů zisku, následně mu zavolal „bankéř“. „Cesta k avizovaným penězům byla snadná. Stačilo kliknout na zaslaný odkaz a následně potvrzovat příchozí esemesky. Senior vůbec netušil, že neznámý podvodník ovládá jeho počítač a s každým potvrzením zprávy odcházejí z jeho účtu nemalé částky. Během několika hodin tak z jeho konta zmizelo skoro 900 tisíc korun,“ popsal mluvčí.

Sedmaosmdesátiletý Brňan se nechal nalákat na výhodné investování

Na začátku roku se nechal nalákat na výhodné investování do kryptoměn sedmaosmdesátiletý Brňan. Zaregistroval se do doporučené aplikace, zaplatil vstupní poplatek a převedl několikatisícovou sumu pro investování. Po krátké době přišla nabídka na výhodnější investice. Podmínkou ale bylo navýšení částky.

Postupně podvodníkům poslal přes půl milionu

„Senior souhlasil a za pomoci bankéře převáděl další a další požadované peníze. A jeho zisk úspěšně rostl. Když už chtěl s investováním skončit, bylo pro vyplacení zisku nutné zaplatit další sumu. I tuto za pomoci bankéře převedl na určený účet. Až když se nedočkal slíbených peněz, pochopil, že byl podveden,“ uvedl mluvčí. Z účtu seniora podvodník odčerpal více než půl milionu korun.

Podobné případy řeší kriminalisté opakovaně

Obdobnými případy se policisté na jihu Moravy zabývají opakovaně. Například v polovině loňského listopadu policie informovala o případu jedenapadesátiletého muže z Brněnska, který také chtěl investovat do kryptoměn. Podvodník ho obral skoro o 900 tisíc korun.