Krajský soud v Brně dnes za vraždu seniorky v Jihlavě uložil její dceři trest 18 let vězení. Žalobce navrhoval výjimečný trest kolem 23 let vězení. Šestatřicetiletá žena podle obžaloby své matce nalila do kávy metanol, čin přitom spáchala kvůli majetkovému prospěchu. Hrozilo jí 15 až 20 let vězení či právě výjimečný trest. Žena popřela, že by šlo o úmysl, metanol do kávy matce podle ní nalila v afektu. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.

Dobře věděla, co dělá

„Máme za prokázané, že obžalovaná objednala methylalkohol, vyzvedla ho, a také to, že jej podala své matce nezjištěnou formou, nejspíše orální. Máme za prokázané, že jí tuto látku podala v množství nejméně 88 mililitrů, pravděpodobně bylo vyšší,“ uvedl předseda senátu Miloš Žďárský. Doplnil, že deset mililitrů přivodí slepotu, 30 mililitrů smrt. „Máme za prokázané, že dobře věděla, co činí,“ zdůraznil soudce. Doplnil, že žena čin spáchala trýznivým způsobem, kdy šlo o mnohahodinové umírání po požití jedovaté látky. Podle soudce ale neobstojí návrh státního zástupce na uložení výjimečného trestu a trest je třeba uložit v základní sazbě.

Šlo o dlouhodobý plán usmrcení matky, řekl žalobce

Podle žalobce Jana Adama šlo ze strany ženy o dlouhodobý plán usmrtit matku, kdy si už dříve před činem objednávala semena jedovatých rostlin či si na internetu vyhledávala texty o účincích jedu. „Dokazování bylo provedeno precizním způsobem, lze tak rozhodnout o vině, či nevině. Obžalovaná primárně jednala tak, aby cíleně usmrtila svoji matku. Doznává, že menší množství metanolu jí nalila do kávy, obžalovaná ale věděla, že množství, které jí nalila do kávy, bylo smrtelné,“ uvedl žalobce.

Nalila matce metanol do kávy

Žena podle žalobce začátkem loňského února přes web nakoupila dvě lahve metanolu. Při návštěvě u matky jí podle obžaloby 88 mililitrů metanolu nalila do kávy, když se k ní matka otočila zády. Seniorka o pár dní později zemřela. Podle žalobce se žena následně zbavila finančních závazků nejméně za 200 tisíc korun.

Byl to jen pokus o ublížení na zdraví, tvrdil obhájce

Podle obhájce jeho klientka sice nalila metanol matce do kávy, jak přiznala, ale nešlo podle něj o smrtelné množství. Uvedl, že soud by čin měl posuzovat jako pokus o ublížení na zdraví. Žena dnes řekla, že ji mrzí, co se stalo. Dříve přiznala, že matce do kávy metanol nalila, podle ní ale ne s cílem ji zabít, ale proto, aby dosáhla její hospitalizace a následného léčení. Matka podle ní byla alkoholička a tímto způsobem ji chtěla dostat do léčebny. Jedovatou látku podle ní ale do kávy nalila v afektu, nešlo o úmysl.

Vyhledávala a kupovala semena jedovatých rostlin

Z důkazů vyplynulo, že žena už měsíce před tím na internetu vyhledávala a kupovala semena jedovatých rostlin, například náprstník červený, durman obecný či rulík zlomocný. Vyhledávala například i kyanid draselný, také různé články, které se zabývaly otravami. Žena vše dokázala vysvětlil, durman například dávala matce na uklidnění a na spaní, kyanid chtěly na očištění stříbrných mincí, ale byl prý moc drahý, a jedovaté rostliny vyhledávala proto, že psi okusovali diefenbachii.