Státní zástupce podal obžalobu na bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. Potvrdil to mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Mynáře žalobce obžaloval z dotačního podvodu a z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Dotaci 5,99 milionu korun získala Mynářova společnost Clever Management před 13 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni v dubnu vrátila. Mynář v reakci pro ČTK vyjádřil přesvědčení, že v řízení před soudem bude mít prostor pro svoji obhajobu. Obvinění označil za účelové.

Je obviněný z dotačního podvodu

Na podání obžaloby dnes upozornil Seznam Zprávy. Napsal, že i když za trestné činy, za něž byl Mynář obžalován, hrozí podle trestní kvalifikace a uvedených paragrafů od dvou do osmi let vězení, žalobce Martin Malůš mu navrhuje nižší trest. Mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová serveru potvrdila, že žalobce navrhuje odsouzení ke tří až čtyřleté podmínce a peněžitý trest deset milionů korun. Mynář je od roku 2021 obviněný z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie, vinu popírá. Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil firmě úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU.

Úřad požádal policisty o prověrku dotace

Po kontrole financování, při níž narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství.

Mynář byl hospodářem spolku

Ministerstvo školství podle serveru v roce 2008 schválilo 13 milionů korun určených na ubytovny pro sportovce ze Spolku Chřibák, ve kterém byl Mynář hospodářem. Projekt následně převzala firma Clever Management a se spolkem podepsala smlouvu o pronájmu objektu. Smlouva ale podle webu byla v rozporu s podmínkami dotace – spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat. Podpora tak podle policie byla vyplacena neoprávněně.

Chce se bránit při veřejném soudu

„Vítám a těším se, že po více než čtyřech letech budu mít konečně příležitost bránit se veřejně v trestním řízení, které vůči mně policie vedla,“ uvedl v reakci pro ČTK Mynář. Reálné vyšetřování se podle něj uskutečnilo až v posledních několika měsících.

Policie podle Mynáře nerespektovala zásady trestního řízení

„Orgány činné v trestním řízení nerespektovaly zásady, kterými se trestní řízení řídí,“ uvedl. Citoval části z trestního řádu, podle kterých orgány mají postupovat tak, aby byl zjištěn skutkový stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, a to v rozsahu, který je nezbytný pro jejich rozhodnutí, a zároveň objasňovat stejně pečlivě okolnosti svědčící ve prospěch i v neprospěch osoby, proti níž se řízení vede.

Důležité důkazy zařadili do spisu až na návrh obhajoby, tvrdí exkancléř

„Přes tyto zásady Policie ČR některé zásadní důkazy do spisu zařadila až na návrh obhajoby a jiné neprovedla vůbec. Věřím, že v řízení před soudem, které je ze zákona veřejné, budu mít konečně k dispozici prostor pro svoji obhajobu před účelovým obviněním,“ dodal bývalý kancléř.