fbpx
30. 05. 2023 Svátek má Ferdinand

Tragédie v brněnské Plotní, dnes nad ránem tu uhořelo 8 lidí

Foto:

redakce (MOŠ)

Osm lidí zahynulo při nočním požáru obytných stavebních buněk v Plotní ulici v Brně. Podle předběžných výsledků ohledání do objektu určeného k demolici vnikli neoprávněně, uvedla na twitteru policie. Požár vypukl po 2:00 ráno, hasiči jej zlikvidovali před 7:00. V současnosti dějiště tragédie ohledávají policisté a hasiči. Lokalita je oblíbeným místem lidí bez domova, lze v ní najít mnoho zákoutí a prostor, o které se nikdo nestará.

„Podle předběžných výsledků ohledání lidé do objektu určeného k demolici vnikli neoprávněně. Po vzniku požáru už ze silně zakouřeného prostoru nenašli cestu ven. Dle majitele byl včera (ve středu) odpoledne objekt prázdný, osoby bez domova ho využívaly k přespání,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Už dříve upřesnil, že šlo o soustavu 12 obytných stavebních buněk. Totožnost mrtvých policie zjišťuje.

Kolem poledne se na místě stále pohybovali policisté s hasiči, kteří místo tragédie ohledávají

Požářiště zůstává obehnané páskami, nelze projít kolem po chodníku, samotné unimobuňky jsou zakryté. Někteří kolemjdoucí se ptali novinářů, co se na místě stalo. O úmrtí osmi lidí se dozvěděli od žurnalistů. Těch bylo na místě několik, včetně médií ze Slovenska.

„Požár jsme měli ohlášený krátce před 2:30, na místě byla první jednotka během šesti minut, po příjezdu na místo už byl objekt v plamenech v podstatě kompletně, takže jsme k likvidaci nasadili čtyři vodní proudy. V požářišti jsme postupně našli osm těl. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje ve spolupráci s policií, stejně jako vzniklá škoda. Kromě souboru unimobuněk byly poškozeny i čtyři zaparkované vozy kolem objektu,“ řekl na místě mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasební práce skončily kolem 7:00, plynule na ně navázalo vyšetřování příčin tragédie

„Aktuálně probíhá ohledání místa tragédie, na místě máme i psovody se psy, kteří jsou cvičeni na vyhledávání akcelerantu (hoření),“ řekl mluvčí Šváb. Nedokázal odhadnout, jak dlouho ohledání potrvá.

“ Na místo jsme vyslali tři prostředky včetně inspektora provozu, na místě ale nebyl nikdo, komu bychom mohli pomoci,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Z fotografií na mapových portálech vyplývá, že šlo o nepoužívané stavební buňky, které na místě zůstávaly dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou. Do budoucna se má lokalita podle brněnského magistrátu proměnit, v plánu je tam výstavba Jižní čtvrti, a to v souvislosti s novým vlakovým nádražím.

Před třemi lety se opodál stala obdobná tragédie, při požáru železničního vagonu tam uhořeli čtyři lidé

Vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna bezdomovců. Příčinou byla pravděpodobně nedbalost při používání topidla. „Je mi velmi líto všech, kteří dnes v noci zahynuli při tragickém požáru v Brně. Upřímnou soustrast všem příbuzným a blízkým,“ uvedl k tragédii na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). „Příčiny toho, co se stalo, se vyšetřují, v každém případě je to obrovská lidská tragédie, která nemůže nikoho nechat lhostejným. A velký dík patří hasičům, kteří statečně bojovali s plameny,“ uvedla rovněž na twitteru primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Líbí se mi

6
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT