fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Žalobce chce přísnější trest pro vraha, který oběť v Brně ubil nářadím a zapálil

Státní zástupce chce přísnější trest pro třicetiletého Alaina Banonga, který loni v Brně ubil jiného muže nářadím, poté jej zapálil v autě. Muži krajský soud uložil v říjnu za vraždu a další skutky výjimečný trest 23 let vězení.
krajskysoud-7-red

Foto:

archiv redakce RED

Proti rozsudku se státní zástupce odvolal, stejně tak i obžalovaný. Potvrdila to mluvčí soudu Klára Belkovová. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Muž se k části doznal, vypověděl ale, že byl pod vlivem drog.

Krajský soud ve věci rozhodl 18. října. Podle předsedkyně senátu Dagmar Bordovské šlo o vraždu zvlášť trýznivým způsobem, kdy muž chtěl zakrýt jiný trestný čin. „Soud má za to, že je vhodné uložit trest výjimečný, soudu se to jeví zcela na místě. Bylo třeba vzít v úvahu extrémní závažnost trestného činu,“ uvedla tehdy Bordovská. Soud muži zároveň nařídil ústavní léčení. Pozůstalým má také muž zaplatit jako újmu 2,4 milionu korun.

Žalobce v závěrečném návrhu žádal pro muže trest minimálně 25 let, obhájce navrhoval horní hranice trestu, který není výjimečný. Tato hranice je 20 let. „Odvolání podali obžalovaný do výroku o vině, do výroku o trestu i do výroku o náhradě škody a státní zástupce v neprospěch obžalovaného do výroku o vině a trestu,“ uvedla mluvčí.

Banongo je bývalý boxer. Podle obžaloby loni v červenci ukradl auto, motorku a další vůz a v provozovně těžce zranil prodavače. Potom odjel ke garážím, kde chtěl vůz rozebrat. Tam se ale dostal do sporu s mužem, který si tam přijel vyluxovat v autě. Banongo ho podle obžaloby několikrát udeřil do hlavy nářadím, poté jej naložil do auta, které zapálil. Podle znalců muž v té době ještě žil. Banongo z místa utekl a později napadl i dalšího muže v autobazaru, odkud ukradl jeep. Policie muže dopadla po honičce, podezřelý byl v té době pod vlivem drog.

Žalobce Petr Bejšovec u soudu označil čin za barbarský. „Soud provedl detailně dokazování, mohl si udělat obrázek sám. Nepochybně bylo prokázáno, že dané skutky se staly a že jejich pachatelem je obžalovaný, který se z větší části k trestné činnosti doznává, někde se ale snaží vinu bagatelizovat,“ uvedl tehdy Bejšovec.

Banongo u soudu vypověděl, že má problémy s drogami a v osudný den byl pod vlivem pervitinu. Řekl, že u garáží rozebíral auto, ale muž ho vyrušil. „Začal jsem si hrát se zámkem jedné z garáží, aby to vypadalo, že tam vlastním garáž. Asi jsem ale trefil přímo tu jeho. Ptal se mě, co tam dělám,“ řekl Banongo. Dále vypověděl, že ho dotyčný udeřil a křičel na něj, že je zloděj. Poté Banongo přiznal, že mu podkopl nohy, dostal ho na zem a mlátil ho nářadím do hlavy. Dále si však nepamatoval, že tělo dal do auta, které pak zapálil.

Soud ho kromě vraždy potrestal i za loupež, neoprávněné užívání cizí věci, ublížení na zdraví, výtržnictví, pokus o krádež a poškození cizí věci. Obžalovaný si vyslechl úhrnný trest, je odsouzený z dřívějška za krádeže a neoprávněné užívání cizí věci. V době vykonání trestného činu byl v podmínce.

Líbí se mi

1
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT