Českou premiéru jiskřivé konverzační komedie Hvězda v pasti uvede v prvním aprílovém víkendu brněnské Městské divadlo. V titulní roli hry anglického dramatika Noëla Cowarda se představí Igor Ondříček. Ten si tak střihne miláčka londýnského publika Garryho Essendinea stejně jako jeho slavní britští kolegové Albert Finney či Peter OʼToole.

Autor pracoval pro britskou tajnou službu

Klasik anglické komedie 20. a 30. let Noël Coward byl obdivovaný herec, zpěvák a showman. A jako skutečná popstar své doby si napsal roli Garryho Essendina takříkajíc na tělo. „Učinil tak v předválečném létě roku 1939, ale na jeviště se hra dostala až v roce 1942. Coward se předtím zapojil do válečné mašinérie, vedl úřad britské propagandy v Paříži a poté pracoval pro britskou zpravodajskou službu,“ uvedl dramaturg Jan Šotkovský.

V roli Essendina se představili špičkoví herci

Podle něj pak autor v roli obletované hvězdy exceloval v různých inscenacích po dalších téměř dvacet let. A po Cowardovi v ní zářili další prvotřídní angličtí herci jako Albert Finney, Peter OʼToole, Ian McKellen nebo Andrew Scott.

Potřebuje si vylepšit vztahy před odjezdem do Afriky…

Garry Essendine je podle Šotkovského herecká hvězda a miláček londýnského publika. Okouzlující šarmantní muž, bystrý glosátor, zkrátka idol. „Je to muž, kterému záleží na jeho družině věrných, stará se o jejich štěstí a zároveň je rozčiluje svým sobectvím a výkyvy nálad. Garry je ovšem také nesnesitelný morous, arogantní protiva a sebestředný macho. Essendine má za týden odjet na turné do Afriky a do té doby potřebuje vyřešit řadu vztahových komplikací svých i ve svém okolí – ať už je způsobil on, či jeho okolí,“ nastínil dramaturg.

Řeší vztahy se ženami

Jedna z Garryho mladých milenek se do něj jako sukničkáře beznadějně zamiluje, jeho bývalá žena Liz – kterou naopak stále potřebuje – se k němu nechce vrátit, jeho příznivkyně Lady Saltburnová se stále dožaduje schůzky a mladý dramatik Roland si bez ohledu na cokoli přeje, aby Garry hrál hlavní roli v jeho nové, „vysoce umělecké“ hře. „Situace dostoupí vrcholu, když se Garry rozhodne řešit skutečnost, že jeden z jeho blízkých přátel spí se ženou druhého. Výsledkem je, že dotyčná žena zatouží po něm – a věci se jako ve správné komedii mohou dále komplikovat,“ uvedl Šotkovský.

Brno se stane dějištěm české premiéry

Podle brněnských tvůrců je s podivem, že se chytrá a jiskřivá konverzační komedie, se kterou na jeviště vstoupí duch idylické předválečné Anglie, na tuzemských jevištích ještě nikdy nehrála. Milovníci prken znamenajících svět ji tak v Městském divadle v Brně uvidí na Činoherní scéně v české premiéře. V ústřední roli Garryho Essendina zhlédnou Igora Ondříčka, kterého doplní Ivana Vaňková (Monica Reedová), Evelína Studénková (Liz Essendinová), Andrea Zelová (Joanna Lyplattová), Alžběta Janíčková (Daphne Stillingtonová), Lenka Janíková (Slečna Eriksonová), Jana Musilová (Lady Saltburnová), Jan Brožek (Roland Maule), Jakub Przebinda (Fred), Jiří Mach (Henry Lyplatt) a Jan Valeš (Morris Dixon). Premiéra Hvězdy v pasti se uskuteční 1. a 2. dubna.