fbpx
01. 04. 2023 Dnes má svátek Hugo

O jeskyně na celém území republiky je velký zájem, některé jsou otevřené i v zimě

Foto:

Správa jeskyní ČR

Čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky si v uplynulém roce prohlédlo 681 tisíc návštěvníků, což bylo příznivější než oba předchozí „covidové“ roky, kdy i kvůli jarním uzávěrám přišlo jen 528 a 475 tisíc turistů. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.

„Jsme rádi, že si k nám zájemci cestu loni našli a doufáme, že i v letošním roce se přijdou pokochat hrátkami přírody s vápencem. A že se také vrátí více zahraničních turistů, kteří se zatím do jeskyní vracejí pozvolna,“ uvedl ředitel Správy jeskyní České republiky Lubomír Přibyl. Návštěvnost loni byla totožná s roky 2010-14. Rekordní roky 2017-18 ale přišlo do jeskyní 780 tisíc lidí.

Některé jeskyně v republice jsou sice v zimě uzavřeny kvůli ochraně hibernujících netopýrů, jiné ale zvou k návštěvě i v lednu a únoru

Celoročně od úterý do neděle jsou kromě nejznámějších Punkevních jeskyní s vodní plavbou elektroloděmi otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně. Ty v zimě nabízejí netradiční prohlídky s baterkami v šošůvské části, kde se příchozí podívají i do tří míst, které při klasické sezonní trase zpřístupněny nejsou – do Kaple, Sklípku a na takzvané Průsvitné krápníky.

„Pokud chce zájemce vidět opravdu všechno, co je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, nejdelších zpřístupněných v Česku, ke spatření, vyplatí se přijít celkem třikrát. V hlavní sezoně, v zimě a kdykoli na objednání na zážitkovou trasu,“ zve jejich vedoucí Miluše Hasoňová.

Zážitková trasa Po stopách Nagela zahrnuje i desetimetrovou podzemní ferratu – kovové stupy vedoucí po stěně jeskyně v místech které podemlela voda, dvanáctimetrový žebřík, občas chůzi po čtyřech nízkými průrvami i kus chůze podzemním tokem. „Jen nesmí účastníkům vadit, že budou trochu od bláta,“ dodává Hasoňová. Oblíbeným zimním lákadlem bývají i spousty dočasných – ledových krápníků, takzvaných ledouchů.

Také celoročně přístupná jeskyně Výpustek u Křtin kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i jiné historické využití interiéru skalního masivu – jako podzemní nacistické továrny na motory do stihaček a od 60. let 20. století tajné vojenské velitelství za období studené války.

Novinkou je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde s helmami, čelovými světly a v podřepu zájemci uvidí mimo jiné dříve nepřístupnou Nízkou chodbu

Ta s devadesáti centimetry výšky dělá čest svému jménu, ale za úklon návštěvníky odmění pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček.

Celou zimu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin pak zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech.

Od ledna se opět otevřely v zimním provozu i čtyři jeskyně na Olomoucku

Javoříčské i Mladečské každý všední den ve dvou pevných časech – v 10 a ve 13 hodin. Rozsáhlý třípatrový systém Javoříčských jeskyní nedaleko hradu Bouzov patří k nejkrásnějším jeskyním v Česku. Díky tomu, že byly objeveny až koncem 30. let 20. století a ihned uzavřeny a zpřístupněny turistům organizovaně, jejich mimořádně bohatá krápníková výzdoba nepodlehla devastaci. Nedaleké Mladečské jeskyně u Litovle pod kopcem Třesín jsou největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě.

Jeskyně Na Pomezí u Jeseníků jsou od ledna přístupné každou středu v 10, 12 a 14 hodin.

Letos poprvé nabízí zimní garantované prohlídky i Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic – ve čtvrtky v 10, 12 a 14 hodin. Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích n. Bečvou otevřou od února ve všední dny v 10 a 14 hodin.

Pro informace o aktuálním dění v tuzemských jeskyních je dobré sledovat web Správy jeskyní ČR www.caves.cz i sociální sítě fb.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT