Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na Veterinární a farmaceutickou univerzitu (VFU) v Brně. Její vědci z výzkumného institutu CEITEC VFU totiž ve spolupráci s dalšími experty při výzkumu klíšťat zjistili, že někteří nebezpeční paraziti nesají jen krev, ale aktivně pijí vodu z prostředí. Schopnost klíšťat přijímat vodu z prostředí výrazně zvyšuje jejich šanci na přežití. Na druhé straně však může současně znamenat, že by člověk mohl úspěšně kontrolovat výskyt klíšťat v přírodě a bránit tak šíření nemocí. Výzkumníci z Brna, Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích a Kansas State University závěry společné práce publikovali v časopise Scientific Reports.

Úmrtnost většiny klíšťat je naštěstí vysoká

„Hlavní životní nebezpečí u všech terestriálních členovců, včetně klíšťat, je díky jejich malé velikosti, ztráta vody a vyschnutí. Dogma u klíšťat je, že získávají vodu z krve hostitelů a částečně z vlhkosti vzduchu. To ale znamená, že se velké procento klíšťat nikdy nedožije dospělosti a mortalita od larev přes nymfy do dospělců je (naštěstí) velmi vysoká,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Luděk Žůrek.

Americká klíšťata zabily soli ve vodném roztoku

Studie zaměřená na biologii a ekologii amerického klíštěte, na niž finančně přispěla Grantová agentura ČR, však přinesla nečekané zjištění. Tento druh klíštěte má totiž schopnost aktivně nasávat kapky vody a převést je přímo do slinných žláz i do střeva. To mnohokrát zvyšuje šance na jeho přežití a významně prodlužuje celkovou délku života. Toto neobvyklé chování však vědci využili k novému způsobu kontroly výskytu klíšťat. Z mnoha různých chemických a biologických látek, které vědci testovali, se ukázalo, že některé soli založené na hořčíku, sodíku a chlóru jsou velice efektivní a zabijí 100 procent dospělých klíšťat během tří dnů a zároveň nepředstavují nebezpečí pro přírodu a ostatní živočichy.

Sání vody umožňuje přenášet patogeny

„Sání vody je také zřejmě jeden z hlavních důvodů, proč je tento druh klíštěte, který je významným přenašečem několika lidských a zvířecích patogenů v USA, velice úspěšný v šíření nemocí a jehož výskyt se ve USA rozšiřuje od východu na západ, a to i v době oteplování a změny klimatu,“ dodal Žůrek.

Omezit výskyt klíšťat? Stačí pokropit trávník slanou vodou

Toto chování amerického klíštěte se prokázalo také u dalších dvou druhů klíšťat vyskytujících se ve Spojených státech, avšak jen u velmi malého počtu jedinců, proto bude třeba dané zjištění dále zkoumat. Testování za účelem možnosti snížení výskytu amerického klíštěte se dosud odehrávalo jen v laboratořích a vyžaduje i následné potvrzení přímo v přírodě. Závěry vědců totiž nabízejí možnost, jak omezit výskyt nebezpečných parazitů, kteří přenášejí boreliózu či klíšťovou encefalitidu. Podle nich by stačilo pokropit trávník vodou s uvedenými solemi. Pravděpodobnost úspěchu v boji s klíšťaty tímto způsobem se jeví jako relativně vysoká a nyní probíhá v tomto ohledu výzkum u dalších druhů klíšťat v USA i Evropě.

Na parazity se zaměřily i další výzkumné projekty veterinářů

Podle rektora veterinární univerzity Aloise Nečase je zmíněný projekt jedním z osmi projektů řešených v CEITEC VFU Brno. „Na roli klíšťat, jakožto vektorů závažných infekcí člověka a zvířat, je zaměřený také spoluřešitelský projekt Kristýny Hrazdilové. Vyzdvihnout je třeba také výsledky výzkumné skupiny Pavla Širokého, která loni publikovala v prestižním časopise Emerging Infectious Diseases prioritní poznatky týkající se role hlodavců v chorobách přenášených klíšťaty,“ dodal rektor s tím, že výzkum klíšťat a jejich rolí v přenosu původců infekcí člověka a zvířat patří k nosným tématům CEITEC VFU.