Dnešní Nedělní speciál je věnovaný projektu prvního českého vesmírného dalekohledu QUVIK. Jeho vědeckou část budou řídit astrofyzici z Masarykovy univerzity. Projekt dalekohledu optimalizovaného na ultrafialovou část spektra se zaměří na zdroje gravitačních vln, které vznikají při srážkách černých děr a neutronových hvězd. Projekt povede Výzkumný a zkušební letecký ústav, potvrdil Leoš Verner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Máme radost, říká Werner

„Máme z toho neskutečnou radost. Pro celý tým to znamená i ohromnou výzvu. Čeká nás spousta práce, ale bude to pro nás obrovský skok vpřed. To, co nás čeká, přinese velké množství zkušeností a otevře nové možnosti,“ má radost vědecký koordinátor mise Norbert Werner z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU), která s původní myšlenkou na postavení družice s UV dalekohledem s možností rychlého natočení na cíl přišla už před dvěma lety.

Budou pozorovat zdroje gravitačních vln

Cílem mise je podle Wernera pozorování zdrojů gravitačních vln, které byly objeveny teprve před sedmi lety a za jejich objev byla udělena Nobelova cena. Gravitační vlny vznikají při srážkách černých děr a neutronových hvězd, které patří k nejextrémnějším událostem ve vesmíru, a pozorování těchto událostí patří mezi hlavní vědecké priority tohoto desetiletí. „Dalekohled bude ale sloužit celé české a světové astronomické komunitě a můžeme od ní čekat průlomové objevy, které zviditelní českou vědu a vesmírný průmysl,“ zdůraznil Werner.

Univerzita bude provozovat operační středisko družice

Astrofyzici z přírodovědecké fakulty jsou v týmu, který QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonovae Surveyor) připravuje, zodpovědní za vědeckou část. Masarykova univerzita bude také provozovat vědecké operační středisko družice. Celý projekt zastřešuje a vede Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLU). Dále na projektu spolupracuje výzkumné centrum TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a společnost PEKASAT. Vybrané mise mají odstartovat do vesmíru v roce 2028 a rozpočet každé z nich bude přibližně 30 milionů EUR.

Výzkum vesmíru je perspektivní oblast

„Výzkum vesmíru považujeme za perspektivní oblast a tento projekt dokládá, že zde máme jako univerzita, co nabídnout. Těší mě i to, že výstupem tohoto projektu nebudou jen abstraktní statistické záznamy v publikačních a citačních databázích, ale že za přispění našich vědkyň a vědců vznikne unikátní přístroj, který bude účelně sloužit mezinárodní vědecké komunitě,“ uvedl prorektor Masarykovy univerzity Radim Polčák.

Úspěch je oceněním práce vědců, míní děkan

„Úspěch projektu QUVIK je velkým oceněním práce našich astrofyziků i celé fakulty, která se výzkumu vesmíru věnuje dlouhodobě a systematicky. Podpora Ministerstva dopravy ČR a ESA bude mít významný dopad na kvalitu vědecké práce a jejích výstupů, zároveň také vytváří další příležitosti k mezinárodní spolupráci našich vědců i celkovému zvýšení povědomí o špičkovém výzkumu v Brně,“ dodal děkan fakulty Tomáš Kašparovský.