Nedělní speciál dnes míří za vědci z chemické fakulty VUT v Brně, kteří na výzvu koncernu Philip Morris vyvíjejí nové možnosti, jak efektivně recyklovat tabákové náplně. Zájem o alternativy cigaret totiž neustále roste. Jen v tuzemsku prodal předloni zmíněný výrobce nejprodávanějších zařízení pro nahřívání tabáku více než 2,3 miliardy kusů tabákových náplní. O projektu informovala univerzita na svém webu.

Firma už druhým rokem sbírá použité náplně

Bezdýmné tabákové náplně se od klasických cigaret liší tím, že tabák se uvnitř nespaluje, ale pouze nahřívá. Před vyhozením se tedy nezhasínají a kuřáci je mohou vrátit do krabičky a vyhodit do odpadu později. I přesto však část použitých náplní končí v ulicích či v přírodě. Předloni proto tabáková firma odstartovala sběr náplní ve svých prodejnách. Z nich putují do laboratoří několika výzkumných pracovišť i firem, kde experti zkoumají jejich další využití.

Bioplast má zajímavé vlastnosti

„Náplně kromě tabáku ve formě tabákového papíru obsahují cigaretový papír, nerezový plíšek, některé také filtr z PLA, ale především acetát celulózy – bioplast, který má zajímavé vlastnosti. V případě vhodně zvolené recyklační technologie je z něj možné znovu vyrobit stejné cigaretové filtry nebo vlákna se širokými možnostmi aplikací,“ vysvětlil Radek Přikryl z Ústavu chemie materiálů na Fakultě chemické Vysokého učení technického v Brně.

Acetát čistí vodu nebo se přidává do silničního asfaltu

Výzkumníci z univerzity ve Zlíně ověřili, že z acetátu celulózy lze vyrobit účinné sorpční membrány na dočišťování vody. Další možností, kterou vyvinula slovenská firma EcoButt, je využití granulátu z tabákových výrobků v asfaltových směsích pro stavbu silnic.

Vědci z Brna využívají kaskádovou recyklaci náplní

Nové způsoby materiálového využití aktuálně hledají i brněnští odborníci na bioplasty. Využívají metodu kaskádové recyklace náplní, která jim umožňuje z materiálové směsi postupně odebírat jednotlivé složky a nacházet jim nové využití jednodušeji než v nadrcené směsi. Kombinací separačních a purifikačních technologií s využitím chemických i mechanických metod tak lze získat téměř čisté materiály.

Nikotin otestují jako postřik na škůdce

Vědci chtějí nejdřív oddělit tabákový papír, aby se mohli zaměřit na zbytkový nikotin. „Přírodní nikotin totiž plánujeme s kolegy z brněnské Mendelovy univerzity a Veterinární univerzity otestovat jako postřik proti škůdcům či požerovou návnadu na hubení krys,“ vysvětlil technolog brněnské Techniky Silvestr Figalla.

Chtějí odfiltrovat tabákový pach

Podle něj se poté výzkumníci pokusí dobře zvládnout separaci a dokonalé vyčištění acetátu celulózy od cigaretového odéru. „Těžko bude výrobce někoho přesvědčovat, že je daný výrobek z recyklátu skvělý, když bude zapáchat jako nedopalek cigarety. Existují sice metody, jak odér z acetátu odstranit, ale při požadavku vysoké čistoty to nebude nic snadného,“ dodal.

Složky mají různé využití

Čistá vlákna acetátu celulózy je pak možné využít jako výztuž do kompozitů pro 3D tisk. Odpadní papír pak po izolaci tabáku, kovu a acetátu celulózy poslouží jako aditivum do hlíny pro výrobu cihel – vypálením ve hmotě cihly vznikne pórozita zlepšující její kvality. Další možností je biotechnologické využití odpadů, kde se zbytkový nikotin odbourává myceliem.

Zájem kuřáků o recyklaci roste

Sběr použitých tabákových náplní je zatím na počátku a výzkumníci proto měli zpočátku k dispozici jen omezené množství materiálu k výzkumu a testování. Zájem uživatelů o sběr náplní ale roste a koncem loňského roku tak bylo již dostatek materiálu i na další testy. „Uživatelé se o novém sběrném systému teprve dozvídají. Pokud ale zjistí, že z tohoto odpadu může vzniknout silnice, speciální textilie nebo tisková struna se zajímavými vlastnostmi, věříme, že budou mnohem motivovanější použité náplně vracet,“ doplnil Přikryl.