Dnešní Nedělní speciál míří na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity, jejíž výzkumníci z týmu IRTIS se ve své studii zaměřili na to, jak vypadají osobní setkání teenagerů s lidmi, které poznali na internetu. Jeho prostřednictvím se mladí lidé běžně baví s rodinou či kamarády, často na něm ale poznávají i nové lidi, které neznají ze svého okolí. Výsledky ukazují, že se jedná o poměrně rozšířený jev. Podobné setkání někdy zažilo 31,7 procent z 2500 oslovených dospívajících ve věku 11 až 16 let, uvedl v tiskové zprávě autor studie Vojtěch Mýlek.

Setkání mohou být přínosná, říká autor studie

O aktivitách mladých na internetu se často debatuje. I v médiích se objevují obavy, že se dospívající po seznámení v online prostoru setkají s predátory, tedy někým, kdo je chce zneužít nebo jim ublížit. „Tato setkání však mohou být i přínosná, neboť lidé mohou tímto způsobem navázat nová přátelství. To může být obzvlášť důležité třeba pro lidi z minoritních skupin nebo pro ty, kterým v běžném životě blízké vztahy chybí. Naším cílem bylo poskytnout veřejným debatám empirický kontext a popsat, kteří dospívající se s lidmi z internetu setkávají, s kým se potkávají či jak setkání hodnotí,“ upozornil Mýlek, který se se svým týmem Interdisciplinárního výzkumu internetu a společnosti tímto fenoménem zabýval.

Na schůzky chodí častěji starší dospívající

Výsledky studie ukázaly, že na tato setkání chodí častěji starší dopívající. Zažila je téměř polovina 15 až 16letých, mezi 11 až 12letými to byla pětina. „Motivy dospívajících byly především přátelské: chtěli si s někým popovídat či někoho nového poznat. Většinou se také setkávají s lidmi stejného věku nebo s někým o trochu mladším či starším; setkání s dospělými lidmi nejsou obvyklá. Dívky i chlapci chodí na setkání stejně často, dívky se ale častěji setkávají se staršími lidmi,“ upřesnil výzkumník.

K obelhávání partnerů dochází jen zřídka

Častou obavou bývá, že lidé na internetu při plánování setkání dopívajícím lžou o tom, kdo ve skutečnosti jsou, a na setkání tak přijde někdo jiný, než koho dospívající čeká. Ze studie však vyplývá, že k těmto situacím dochází zřídka. „V naprosté většině případů přišel člověk, jehož věk a gender odpovídaly očekáváním dospívajících. Podobně chování a vzhled těchto lidí naplnilo či předčilo očekávání na více než 85 procentech setkání,“ uvedl Mýlek.

Většina dotázaných hodnotila setkání jako příjemné

Pozitivním zjištěním je, že téměř 69 procent dospívajících, kteří takové setkání zažili, je hodnotilo jako příjemné, 23,1 procent jako neutrální. Spíše nepříjemných setkání bylo 6,5 procenta a velmi nepříjemných jen 1,5 procenta. „Je dobré si uvědomit, že nepříjemné setkání automaticky neznamená nebezpečné setkání. Z předchozího výzkumu víme, že kromě případů, kdy došlo k sexuálnímu obtěžování či zneužití, dospívající hodnotí jako nepříjemná i setkání, která byla nudná nebo trapná,“ řekla jedna z autorek studie Lenka Dědková.

Čím delší poznávání na internetu, tím lépe

Zajímavým zjištěním je, že čím déle se dospívající s druhým člověkem bavili na internetu před setkáním, tím větší byla šance na příjemné setkání. Lze tedy doporučit, aby dospívající s osobním setkáním nespěchali a snažili se nejdříve druhého člověka co nejlépe poznat. „Z výsledků vyplývá, že většina osobních setkání mezi dospívajícími a lidmi z internetu je bezproblémová. Riziková setkání jsou spíše vzácná, bohužel se však dějí. To nelze zlehčovat, a proto je opatrnost na místě. Zároveň je však potřeba přijmout, že poznávání nových lidí ke zdravé adolescenci neodmyslitelně patří a že současná generace mladých lidí k tomu využívá i internet. Proto bychom se měli snažit s dospívajícími o seznamování na internetu otevřeně bavit a probírat s nimi, jak to dělat bezpečně. Ne jim takové seznamování a následná osobní setkání zakazovat,“ dodal Mýlek.