Dnešní Nedělní speciál míří do Moravského Krumlova na Znojemsku, jehož dlouholetý starosta Tomáš Třetina (TOP 09) letos převzal titul Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji. Starosta, který je zároveň znojemským senátorem, dostal ocenění za záchranu zámku v Moravském Krumlově a za rozvoj kulturní památky spojené se zámkem a jeho okolím – odkazem Alfonse Muchy, jehož Slovanskou epopej pomohl získat do rekonstruovaných prostor zámku.

Oceňují osobnosti pečující o památky

Cenu uděluje Jihomoravský kraj osobnostem, které dlouhodobě pečují o kulturní památky a současně tím podporují cestovní ruch v regionu. Pasování Tomáše Třetinu na rytíře se ujal náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl. Cílem oceňování osobností je osvěta v oblasti památkové péče a upozornění na bohaté kulturní dědictví Jihomoravského kraje.

Byla to práce celého týmu, říká starosta

„Největší odměnou pro mě je, že zámek Moravský Krumlov znovu získává význam v rámci našeho kraje. Také mě samozřejmě těší, že si někdo všiml úsilí, které jsem do tohoto projektu vložil. Samotné ocenění bych si ale nikdy nemohl připsat pouze sám, byla to práce celého týmu, který pracoval na záchraně zámku v Moravském Krumlově,“ uvedl starosta.

Zámek koupilo město a udělalo z něj kulturní dominantu

Před sedmi lety koupilo město v čele s Tomášem Třetinou chátrající zámek Moravský Krumlov s cílem jej opravit a vytvořit z něj kulturní dominantu regionu. Po provedení architektonické studie tým z Moravského Krumlova pracoval na získání dotací i samotné rekonstrukci.

Vystavují tam Muchovu Slovanskou epopej

Díky této spolupráci se podařilo nejen zámek znovu otevřít veřejnosti, ale také přivést zpět do Moravského Krumlova jedno z nejdůležitějších českých výtvarných děl 20. století – Muchovu Slovanskou epopej. Dnes je zámek opět národní kulturní památkou a lákadlem pro milovníky umění i turisty.