Je to více než devět let, kdy se poprvé tento sympaťák postavil do extraligové branky v dresu Komety. Marek Čiliak je bezpochyby nejvýraznější brankářskou tváří novodobé historie klubu. Po velkých týmových úspěších dosáhl i na zajímavou osobní metu ‒ stal se prvním brankářem, který za Brno v extralize odchytal 300 zápasů. Klub to oznámil na svých webových stránkách.

V brněnském klubu působí „Čilo“ od svých čtrnácti let. Přestože svoje působení proložil štacemi ve Slovanu Bratislava, ve Zlíně a v Českých Budějovicích, do Brna se vždy rád vrátil. „Brno je moje stálé bydliště, jsem tu už 17 let, což je déle, než jsem žil na Slovensku. Navíc se mi tu narodily děti, Brno je můj domov,“ přiznává Čiliak, který se stále hlouběji zapisuje do historie brněnského hokeje.

Průměrná extraligová sezóna čítá zhruba 60 zápasů. Když si odečteme část utkání v pozici dvojky, je cifra 300 opravdu úctyhodná. Na tuto metu dosáhlo v Kometě od návratu do extraligy devět hráčů, Čiliak je desátý a zároveň první mezi brankáři. „No, zní to dobře. Chytat za Brno byl od mládí můj sen,“ říká na rovinu. V rámci celkové historie Komety jsou před ním už jen Karel Lang (362 zápasů) a Vladimír Nadrchal (473).

Marek Čiliak se dá bez pochyby považovat za strůjce brněnských titulů v letech 2017 a 2018. Během dvou titulových tažení do brány nikoho nepustil a z 28 zápasů vychytal 24 vítězství! „Doma jsme na sebe naskákali snad dvacet sekund před koncem zápasu, už to nikomu nevadilo,“ usměje se brněnský hrdina při vzpomínce na první titul. „O rok později v Třinci jsme si to zase v klidu pohlídali do konce. Je to obrovská euforie, co jste dokázali, vám dojde až později,“ vzpomíná Čiliak na první sekundy po skončení „mistrovských“ zápasů.

V roce 2017 získal Čiliak navíc cenu nejužitečnějšího hráče play-off. „Byla to zásluha celého týmu, ocenění už bylo jen takový bonbónek na konci,“ zůstává skromný slovenský brankář. Medaile v Čiliakově sbírce však nejsou jen zlaté. Velkou měrou přispěl i k bronzové placce z roku 2015, v tomto ročníku Kometa odehrála svoji zatím nejlepší základní část po návratu do extraligy. Brňané vybojovali 95 bodů a skončili na třetím místě tabulky. Spolu s Jiřím Trvajem se zasloužil i o rok starší stříbro. Celkem tak Marek s Kometou získal čtyři medaile.