Modernizace fotbalového stadionu v brněnské Srbské ulici, kde hraje Zbrojovka Brno, by měla začít letos. Radní schválili zadávací řízení na zhotovitele, jenž zajistí projektovou dokumentaci i stavební úpravy. Vyjdou na 80 až 90 milionů korun bez daně, zahrnují zastřešení sektorů, nové sedačky, osvětlení i ozvučení. Práce po etapách potrvají do roku 2026, uvedl v tiskové zprávě radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09).

Namontují nové sedačky a zdemolují tři sektory

Vybraná firma nejprve namontuje nové sedačky na hlavní tribuně v sektorech A i B a nainstaluje umělé osvětlení. Zastřešení se týká sektorů H, I, N a O, které leží naproti hlavní tribuně, i sektorů C a D určených hostujícím fanouškům. V plánu je také renovace ozvučení uvnitř i vně stadionu s připojením na nezávislý zdroj elektřiny a úprava vstupů s turnikety. Aktuální sektory T, U a V chce město zrušit včetně demolice betonové konstrukce, čímž vznikne vjezd ze Srbské ulice. Ve vzniklém prostoru přibude soustava mobilních buněk, v nichž najdou zázemí hráči, delegáti a rozhodčí či novináři. V momentálně nevyužívaném sektoru P bude ošetřovna pro diváky.

Revitalizace hřiště přijde na 32 milionů korun

„Dokud nevznikne nový stadion na výstavišti, musí Brno pečovat o městský areál na Srbské, aby stále vyhovoval standardům nejvyšších fotbalových soutěží. Již dříve jsme vybrali zhotovitele rekonstrukce hrací plochy, vedle níž je nezbytná také celková modernizace zázemí,“ řekl Aberl. Revitalizaci hřiště má na starost společnost Prostavby, náklady přesahují 32 milionů korun bez daně. Počítá se s novým povrchem z přírodní trávy, novým systémem pro závlahu a vyhříváním i vybudováním akumulační nádrže na dešťovou vodu.

Zlepšení infrastruktury je nutnost

Zkvalitnění infrastruktury stadionu podle nových standardů, které schválily Fotbalová asociace České republiky a Ligová fotbalová asociace, je nutnost. Pokud by městský areál v Srbské certifikací neprošel a nezačal požadavky plnit, nemohl by hostit zápasy nejvyšší ligy ani mezinárodní utkání.