Revitalizace kostela Povýšení sv. Kříže v Doubravníku v kategorii velkých staveb, obnova kaple Panny Marie Pomocné v obci Vrbovec mezi stavbami drobnými a restaurátorská obnova Husitského sousoší v Bořitově v kategorii výtvarného umění – to je trojice vítězů ústředních kategorií letošního ročníku soutěže o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje. V tiskové zprávě o tom informovala hejtmanova mluvčí Helena Ondřejová.

Výsledky soutěže už odmávli krajští radní. Cenu veřejnosti získala rozsáhlá obnova zámecké zahrady a zahradnictví státního zámku Lysice. Z celkového počtu 6211 SMS zpráv získala největší „porci hlasů“, celkem 1154. Rada také schválila udělení dvou titulů Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji, a to Janu Zbořilovi a Janu Knorrovi.

„Oceňování nejlépe opravených památek v kraji je velmi důležité. Motivuje majitele historických objektů a výtvarných děl k dalším investicím do jejich kvalitních rekonstrukcí a zdařile obnovené památky přitahují turisty. Krásným příkladem mohou být právě zahrady zámku v Lysicích, které vyhrály v hlasování veřejnosti. Krátce po své obnově už v současnosti přitahují velký zájem návštěvníků a turistů,“ řekl k soutěži náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl.

Vlastník vítězné stavby v kategorii velkých staveb, kterým je Římskokatolická farnost Doubravník, obdrží od kraje finanční dar ve výši 150 tisíc korun, 40 tisíc získá majitel vítězné drobné stavby, a to Obec Vrbovec a 70 tisíc Obec Bořitov, která vlastní nejlépe opravené výtvarné dílo.

Díky sympatiím veřejnosti poputuje k vlastníku zámku Lysice, tedy k Národnímu památkovému ústavu, 60 tisíc korun.

Zvýšené pozornosti se mohou těšit také stavby a díla, které skončily těsně za těmi vítěznými. V kategorii velkých staveb to byla obnova krypty kostela Nalezení sv. Kříže ve Znojmě (finanční dar ve výši 100 tisíc korun), pomyslné stříbro mezi drobnými stavbami si odnáší celková obnova prvních tří kapliček Křížové cesty v Ivančicích (20 tisíc korun) a mezi výtvarnými díly skončila druhá restaurátorská obnova sousoší Ukřižovaného s Pannou Marií v Šatově (40 tisíc korun).