Akce pořádané Hvězdárnou a planetáriem Brno loni navštívilo rekordních 267.701 lidí. Je to téměř o 50.000 návštěvníků více než v předešlém roce. Mezi nejnavštěvovanější akce patří Festival planet na Kraví hoře a Festival vědy a techniky pořádaný na brněnském výstavišti. Obě akce se uskuteční i letos, informovalo vedení hvězdárny v tiskové zprávě.

„Samozřejmě nás takový zájem veřejnosti těší. Nicméně jsme organizací, která se dívá spíše do budoucnosti. Už za pár dní projde digitální planetárium zásadní očistou. Specializovaná firma vakuově vysaje projekční plochu tak, aby měla opět podobu celistvé, bílé skořepiny jako při její instalaci. Uzavření našeho hlavního programového sálu využijeme navíc k přečalounění všech sedaček. Někdy v polovině roku vyměníme podstatnou část našich projektorů,“ uvedl Dušek. Kvůli úpravám bude digitárium uzavřeno do 28. ledna.

Mezi nejnavštěvovanější akce pořádané hvězdárnou patří Festival planet, který se poprvé konal v roce 2019

„Jedná se o jednu z největších a nejpopulárnějších aktivit v letním městě Brně s celorepublikovým přesahem. V roce 2024 stávající modely doplní další, v pořadí již šestý. Jeho podoba je prozatím tajná, nápovědou může být, že se díky němu sejdeme v nekonečnu,“ uvedl Dušek. Festival nabídne řadu doprovodných aktivit jako například sraz fanoušků Star Wars a Star Trek nebo letní kino. Akce se uskuteční ve dvou termínech. Poprvé budou nafukovací modely planet k vidění od 8. do 14. července, podruhé od 5. do 11. srpna.

Festival vědy a techniky připravuje Hvězdárna a planetárium na víkend 6. až 8. září

Vědecko-populární festival má za cíl přiblížit vědu laikům. Akce se účastní vědecké a vzdělávací instituce. V polovině roku bude v sále exploratoria zpřístupněna výstava zaměřená na skrytou podobu vesmíru. „Projekt se rodil velmi pomalu, jednak pro dlouhé diskuse nad obsahem, jednak pro neuvěřitelné dodací lhůty všech technologií,“ uvedl Dušek. Přípravy expozice začaly v roce 2022, jejím základem budou vizualizace kosmického prostoru, temné hmoty i energie, kosmického záření i gravitačních vln.

Hvězdárna a planetárium Brno letos oslaví 70 let od otevření. „Hvězdárna patří po mnoho let mezi špičku brněnských návštěvnických cílů, což potvrzuje i letošní návštěvnický rekord. I díky ní je Brno považováno za město vědy, která není uzavřena ve své profesní ulitě, ale spoluutváří náš kulturní a společenský život,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Město je zřizovatelem hvězdárny.