Aplikaci Tree Check, která rozpozná druh stromu či spočítá, kolik strom v létě vypaří vody, si dosud stáhlo 23.000 uživatelů. Oznámil to David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, která se na vývoji podílela spolu s dalšími organizacemi.

Aplikace díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu jde

Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce také změří obvod kmene stromu a určí jeho charakteristické znaky. Díky tomu uživateli i řekne, kolik tento strom v létě vypaří vody, jak velký stín díky své listové ploše poskytuje a jak moc tedy ochlazuje okolní prostředí.

„Pro představu, u nás v brněnské Otevřené zahradě, v centru Brna pod Špilberkem, měříme ochlazovací funkci stromů na několika javorech. Loni například jeden z nich v horký červencový den odpařil za den zhruba 68,5 litru vody. Vliv na ochlazovací funkci konkrétních stromů má několik faktorů – od velikosti a hustoty koruny, množství listové plochy přes druh stromu či jeho strategii hospodaření s vodou v období sucha,“ uvedl Martin Ander z Nadace Partnerství v tiskové zprávě nadace.

V aplikaci je také možné zaznamenané stromy doplňovat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní kolekci

Uživatelé získávají body za přidání nových stromů, jejich opakovanou návštěvu nebo jejich zalévání. Po nasbírání určitého počtu bodů se jim za odměnu otevřou příběhy o stromech. Pokud zrovna nemají přístup k internetu, mohou si snímek stromu uložit do galerie a zjistit o něm více, až se připojí.

Bezplatnou aplikaci si mohli lidé poprvé vyzkoušet na jaře 2022

Přes zimu, tedy mimo vegetační sezonu stromů, ale nebylo možné přidávat stromy do mapy. Nyní opět funguje bez omezení a Nadace Partnerství stále pracuje na jejím vylepšování.

„Uživatelé mají nově k dispozici lepšího průvodce aplikací. Dále přibylo označení speciálních druhů stromů – Stromů roku, Stromů hrdinů či památných stromů. Do budoucna by měli mít uživatelé příležitost upravit a zpřesnit polohu stromu,“ doplnila Andrea Křivánková, která má vývoj aplikace na starosti.