Oznámil to Pavel Borský, brněnský koordinátor akce nazvané ZUŠ Open, na které se představilo 15 základních uměleckých škol z Brna. Akce se uskutečnila ve 350 městech, zapojilo se do ní bezmála 500 základních uměleckých škol.

Oslava umění všeho druhu se v Brně konala potřetí. Lidé mohli na Dominikánském náměstí poslouchat hudbu, vidět tanec, divadlo i výtvarné umění. "Vrcholem bylo vystoupení symfonického orchestru Mladí brněnští symfonikové a pokus o vytvoření největšího sboru města Brna za pomoci veřejnosti," uvedl Borský.

Podle něj se do pokusu zapojilo 50 lidí z orchestru a 200 diváků. Celkově přišlo na náměstí podle Borského kolem 400 lidí. "Určitě jsme vytvořili největší sbor v Brně," poznamenal Borský. Kolemjdoucí si mohli také zazpívat, vyzkoušet si hru na flétnu nebo na housle.

Akce ZUŠ Open se konala v mnoha městech. Uměním ožil například zámek ve Velkých Opatovicích na Blanensku, základní umělecké školy připravily programy třeba i v Moravském Krumlově na Znojemsku nebo v Židlochovicích na Brněnsku. Do jednotlivých vystoupení základních uměleckých škol se zapojila i řada profesionálních umělců a symfonických orchestrů.

V České republice funguje skoro 500 základních uměleckých škol, ve kterých studuje asi 251.000 žáků. Školy nabízejí čtyři základní obory, a to hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický.