Krajská nemocnice v Kyjově na Hodonínsku spustila v úterý provoz babyboxu. Má za cíl poskytnout bezpečný a anonymní způsob, jak matkám umožnit odevzdat své novorozené dítě v případě, kdy se ocitnou v nesnázích. Tento způsob odložení dítěte umožňuje odevzdat beztrestně dítě do péče odborného zdravotnického personálu, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.

V tuzemsku je už téměř devět desítek babyboxů

Babyboxy jsou v tuzemsku velmi známé. V současné době jich existuje téměř 90 a zachránily už 257 dětí. „Speciální schránka je pečlivě navržena a umístěna na viditelném a snadno přístupném místě. V Kyjově je to u vstupu do nemocnice,“ upřesnila Hollerová.

Odloženému dítěti poskytnou lékařskou péči

„Zařízení je vybaveno teplotním regulátorem, vzduchovým filtrem a signalizačním zařízením, které bezprostředně upozorní personál nemocnice na přítomnost dítěte v boxu. Každé dítě, které bude do babyboxu umístěno, putuje následně na JIP dětského oddělení, kde mu bude poskytnuta nezbytná lékařská péče,“ popsal zakladatel projektu babyboxů Ludvík Hess. Právě prostřednictvím projektu jsou v tuzemsku schránky instalovány.

Babybox umožňuje matkám v obtížných situacích odevzdat beztrestně dítě

Babybox umožňuje matkám anonymně odevzdat novorozeně, aniž by se vystavovaly riziku trestního stíhání nebo odsouzení. „Chceme tím poskytnout matkám, které se ocitnou v obtížných situacích, bezpečnou možnost, jak pomoci svým dětem a zajistit jim budoucnost. Tato služba je anonymní, takže matky nemusejí mít obavy o svou identitu. Jsme připraveni poskytnout péči každému dítěti,“ uvedl ředitel kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal.

Schránku podpořila řada lidí

Realizaci babyboxu v Kyjově podpořila řada jednotlivců, organizací a soukromých firem z celé Moravy prostřednictvím spolku zastoupeného Ludvíkem Hessem. „Chceme proto poděkovat všem, kteří se podílí na zavedení této důležité služby,“ dodala Veronika Hollerová.