Mobilní hlídka celníků podrobila druhý lednový pátek kontrole nákladní vozidla na odstavném parkovišti na dálnici D2 nedaleko Lanžhota. „Řidič bulharského kamionu kolegy oslovil s tím, že při kontrole plachty a uzávěr na návěsu zaslechl podezřelé zvuky. Hlídka proto nákladní auto důkladně prohlédla,“ upřesnila mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Podle dokladů měl řidič kamionu převážet z Bulharska do Německa dřevěné sloupky, které používají ve svých vinohradech vinaři. Když celníci odkryli plachtu návěsu, objevili tam schované čtyři muže, kteří dřepěli na naskládaných sloupcích. 

Nelegální migranti, kteří se v chladu zahřívali spacím pytlem a měli u sebe i tašky s oblečením, se podle mluvčí celníků ukrývali v prostoru za kabinou. „Hlídka je vyzvala, aby vylezli ven a ukázali jí doklady. Poté je podrobili bezpečnostní prohlídce,“ uvedla Lada Temňáková. Muži však u sebe žádné doklady totožnosti neměli. Jediným dokladem byla kartička, která dokazovala, že se na své cestě za lepším životem nějaký čas zdrželi v uprchlickém táboře v Rumunsku. „S největší pravděpodobností se jednalo o Afghánce, které pak hlídka celníků předala cizinecké policii,“ dodala mluvčí.