Tradiční akce připomíná události roku 1645, kdy se moravská metropole úspěšně ubránila obléhání švédských vojsk a vydobyla si tak pozici zemského centra. Festival pořádá Turistické informační centrum (TIC) ve spolupráci s Biskupstvím brněnským a Společností 1645 a novým partnerem se stalo Muzeum města Brna.

Obrana města vedená velitelem Raduitem de Souches je patrně nejvýznamnější událostí v dějinách Brna. „Akce se letos nově rozšíří i na hrad Špilberk, kde připravujeme středověké řemeslné trhy i kulturní program. Na své si přijdou jak milovníci historie, tak rodiny s dětmi, program na Kraví hoře i Špilberku je navíc zdarma,” upřesnila primátorka Markéta Vaňková.

Už v pátek se mohou návštěvníci těšit na oblíbené podzemní prohlídky s názvem Černá koule pro Torstensona v Labyrintu pod Zelným trhem. „Právě speciálně upravená černá koule byla podle legendy tím jediným, co mohlo usmrtit švédského generála Torstensona. K obléhání Brna se váží i další pověsti, například jedna vysvětluje, proč tam dodnes zvoní poledne už v 11 hodin,“ připomněla lest tehdejších obránců mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Sobotní program začne dopoledním průvodem téměř 220 pěších vojáků, kteří projdou od Denisových sadů přes náměstí Svobody ke kostelu svatého Jakuba, kde se odehraje pietní akt na památku Raduita de Souches.

Poté se vojsko přemístí na Kraví horu, která bude až do večera centrem vojensko-historického programu. Po celý den tam bude stát dobový vojenský tábor, v němž návštěvníci zažijí autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci.

Program doplní jízdní sokolníci z období třicetileté války, atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, dobová módní přehlídka, koncerty středověké hudby, historizujícího folku i propojení hudební tradice s moderním uměním v podání rockové skupiny Clamortis.

„Hlavní vojensko-historickou atrakcí bude tradiční bitevní ukázka, letos ovšem pojatá v podobě oživlých výjevů, které zobrazí klíčové okamžiky samotného obléhání Brna. Diváci se mohou těšit na scénické ztvárnění osoby Raduita de Souches i pátera Martina Středy,” sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN Ondřej Anton ze Společnosti 1645.

V sobotu i v neděli si můžou návštěvníci festivalu vyjít také na hrad Špilberk. „Tamní program je letošní novinkou, která nadchne řemeslným trhem a koncerty středověké hudby. V sobotu lidé zhlédnou divadelní hru o Robinu Hoodovi a celý den budou probíhat výtvarné dílny pro děti. Hrad navíc nabídne zdarma vstup do dvou expozic a na rozhlednu. Sobotu uzavře ve 21.30 tichý barokní ohňostroj,” doplnila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Neděle bude věnována duchovnímu rozměru festivalu. Biskupství brněnské zve na mši v katedrále sv. Petra a Pavla a také na komentovanou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie a sochy pátera Martina Středy. V zahradách pod Petrovem si rodiny s dětmi užijí pohádku Bajaja Divadla Víti Marčíka a speciality ochutnají v restauraci L'Eau Vive.