Jednou z největších akcí v tuzemsku, která připomene konec druhé světové války, bude už zítra setkání milovníků historie pod hradem Veveří, majestátně se tyčícím nad Brněnskou přehradou. Hradní komplex se pomyslně přesune v čase do jara 1945, kdy Moravu za cenu obrovských ztrát na životech osvobozovala od nacistů spojenecká vojska. Letošní ročník známé akce bude věnován legendární partyzánské skupině Olga, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN jeden z pořadatelů Ivan Vystrčil.

Do programu se zapojí přes 200 příznivců vojenské historie

Vyvrcholením celodenního programu, do něhož se v sobotu 20. dubna zapojí přes 200 členů klubů vojenské historie z celé republiky, bude ve 14:00 hodinová bitevní ukázka přímo pod hradem. Diváci v této scéně uvidí spojenecká vojska, v nichž na straně Rudé armády a rumunského vojska bojovali i Čechoslováci z partyzánského oddílu Olga, pojmenovaného po zástupkyni jejího velitele Olze Františákové. Diváky při sledování bitvy vtáhne do děje příběh partyzánské skupiny Olga, vyprávěný právě z pohledu této mladičké partyzánské velitelky.

Jde o zábavu spojenou s poznáním

„Našim cílem je nejen dopřát divákům pohled na dechberoucí bitevní scény, v nichž mohou obdivovat mezi výstřely a výbuchy i dochovanou vojenskou techniku, ale chceme, aby přitom poznávali naši historii. Jde o zábavu spojenou s poznáním. Právě to je cesta, díky níž si uvědomí, jak obrovským hrdinstvím byla naše současná svoboda na sklonku války vykoupena,“ řekl tvůrce scénáře Ivan Vystrčil z realizačního týmu sdružení Acaballado.

Veveří 1945 jako pocta partyzánům

Letošní akce Veveří 1945 vzdá hold domácím partyzánům. Vystrčil zdůraznil, že historie jako by vytěsnila desítky partyzánských skupin z Čech a Moravy, které při osvobozování začlenili do řad Rudé armády. „Jako by osudy těchto hrdinů splynuly s Rudou armádou. Příběhy partyzánů přitom stojí za vyprávění a rozhodně nesmí být zapomenuty,“ uvedl organizátor.

Oddíl působil v podstatě samostatně

Partyzánský oddíl Olga vznikl 9. ledna 1945 v Nemochovicích u Vyškova z jedné ze skupinek, které se po potlačení Slovenského národního povstání probily přes slovensko-moravskou hranici. Působil v oblasti Ždánického lesa, Chřibů, Vyškovska a Kroměřížska. Byl součástí 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky, ale působil v podstatě samostatně. Velitelem byl Josef Houfek, oddíl byl pojmenován po jeho zakladatelce Olze Františákové.

Vypustili Němcům vlaky s palivy

Akce týmu se staly legendárními. Největšími úspěchy partyzánského oddílu Olga bylo vypuštění 24 vagonů se zhruba 512.000 litry oleje, lihu a benzolu 26. února na nádraží v Morkovicích. Tímto partyzáni na delší čas ochromili německé obrněné divize na Moravě. Jedinečným úspěchem bylo 19. dubna zajetí velitele tankové divize generálmajora Dietricha von Müllera s celým jeho štábem. Bitevní ukázka připomene nejen zadržení generála, ale také střety, do nichž se zapojil oddíl u hájovny Zlatý jelen a osvobozování Velké Bíteše.

Osvobození připomene celodenní program na Veveří

Osvobození připomene od 10 do 17 hodin přímo na nádvořích hradu Veveří celodenní program. Vzniknou tam vojenská ležení. Návštěvníci Veveří uvidí, jak fungovaly vojenské lazarety, štábní pracoviště, polní pošta, vojenské kuchyně a nahlédnou do životů běžných vojáků. Prohlédnou si dobovou unikátní techniku, zbraně, historická auta i jedinečné kostýmy.