fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Blansku bude vládnout koalice ODS a ANO spolu s ČSSD a VpB. Lidovci míří do opozice

Blanenské radnici bude vládnout koalice ANO, ODS, sociální demokracie a Volby pro Blansko (VpB). Lidovci míří po dvaceti letech do opozice.
radnice-blansko-archiv

Foto:

archiv redakce, FB/Lenka Dražilová

Zástupci jednotlivých stran a uskupení podepsali v pátek povolební memorandum. Občanští demokraté a Babišovo hnutí získali po šesti mandátech, ČSSD jeden a Volba pro Blansko také jeden. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu tak bude koalice vládnout většinou 14 zastupitelů.

Podle poslankyně a lídryně vítězného hnutí ANO Lenky Dražilové je to nejlepší řešení, které se nabízelo. Starostou zůstane krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS), Dražilová se stane neuvolněnou první místostarostkou a Ivo Stejskal (VPB) druhým místostarostou.

„ČSSD s Michalem Součkem ve vedení města zastoupeno nebude, ale bude se podílet na koaliční spolupráci,“ napsala na sociální síti poslankyně. Souček se ale stane šéfem finančního výboru.

„Je zřejmé, že post druhého místostarosty je jen výsledkem politické dohody, aby to celé šlo poskládat, nicméně aby měl místostarostu subjekt, který získal ve volbách pouze jednoho zastupitele, to mi přijde minimálně zvláštní,“ okomentoval to jeden z lídrů uskupení Fórum Blansko Lukáš Toman.

Nové hnutí v komunálních volbách překvapivě urvalo hned tři mandáty, vzhledem ke zmíněné dohodě však skončí v opozici. „Budeme opozicí tvrdou a aktivní. Vše, co jsme deklarovali v našem programu, budeme samozřejmě navrhovat i z opozičních řad a také ostře vystupovat proti tomu, co dlouhodobě kritizujeme,“ slíbil Toman na Facebooku.

Dražilová slíbila, že přijdou změny. Podle dostupných informací se v této souvislosti spekuluje, že by po dlouhých letech měla přijít změna na postu tajemníka, který drželi lidovci.

To na sociálních sítích potvrdil lídr KDU-ČSL a dosavadní místostarosta František Hasoň. „Striktním požadavkem ANO byla koalice s ODS bez KDU-ČSL a výměna na pozici tajemníka. My jsme s ohledem k našemu výsledku – tedy 3. místo a 3 mandáty – požadovali pozici místostarosty. ODS, jako korektní partner, nám nabídla jedno ze svých tří míst v radě, čehož si velmi vážíme,“ sdělil Hasoň.

Blanenští lidovci však tuto nabídku jednomyslně odmítli a rozhodli se koalice pro nesoulad s volebním výsledkem neúčastnit, protože by neměli vliv na vedení města. „Styl jednání paní Dražilové, který se podobal spíše diktátu než snaze o dohodu, byl naprosto neakceptovatelný a byl jen dalším důvodem k odmítnutí nabídky,“ zdůraznil lídr lidovců.

Nesoulad v personálních otázkách přiznal i starosta Jiří Crha (ODS). „Ze strany lidovců bylo odmítnuto jedno místo v radě, které jsme nabídli přepustit jako občanští demokraté. Jejich rozhodnutí nás mrzí. Výsledný půdorys blanenské koalice odpovídá rozložení sil v zastupitelstvu, kdy si téměř polovina voličů přála ve vedení radnice první dvě volební strany,“ dodal Jiří Crha.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT